18. juuli 1996 kell 22:00

Finantsturud ootasid Alan Greenspani kõnet

Analüütikud ootasid Greenspani kõnes viidet sellele, kas föderaalreservil on kavas lähiajal oma monetaarpoliitikat muuta ning tõsta majanduse ülekuumenemise vältimiseks lühiajaliste krediitide intressimäära.

USA majandus on hetkel vaieldamatult tugev. Nii aprillis kui mais suurenes tööstustoodang 0,7 protsenti. Aasta esimese viie kuuga loodi juurde 220 000 uut töökohta, keskmine tunnitöötasu on järsult tõusnud ning tööpuudus langenud 5,3 protsendini. Tarbijausaldus on kõrge ning toonud kaasa nõudluse suurenemise kestvuskaupade järele. Kasumid ning börsiedu on suurendanud nõudlust ka tööstussektoris.

Majanduse kiire elavnemine on muutnud valvsaks inflatsioonivalvurid ja finantsturud. Lühiajaliste intresside tõstmises veendunud analüütikud spekuleerisid veel vaid selle üle, kas intressimäära tõstetakse föderaalreservi järgmisel koosolekul 20. augustil või enne seda.

Viimati tõsteti intressimäära koosolekutevahelisel ajal 1994. a, mil tegemist oli intressimäära kolmanda tõstmisega lühikese perioodi jooksul.

Alates läinud suvest on föderaalreserv kolmel korral intressimäära alandanud, viimati käesoleva aasta alguses. Nüüd näib kõik viitavat sellele, et intresside alandamise ajad on möödas.

Vabariiklasest Alan Greenspanile ei ole see kerge valik. Demokraadid võivad intresside tõstmise ülekuumenenud majanduse jahutamiseks vaid paar kuud enne sügisesi presidendivalimisi kergesti tembeldada poliitiliseks manöövriks. Intressimäärade tõus ei ole hea uudis ka president Bill Clintoni jaoks, kes loodab tugevast majandusest teha põhilise hoova oma valimiskampaanias.

Surve on tugevnenud ka Ameerika tööstusettevõtjate poolt. Intressimäärade tõstmisele järgnev dollari tugevnemine vähendaks ettevõtete ekspordivõimalusi.

Intressimäärade tõusu ei tervitata ka Wall Streetil, kus aktsiate hinnad on viimastel päevadel langenud osaliselt seetõttu, et turud kardavad, et jäigem krediidipoliitika kahjustab majandust ning viib firmade kasumi alla. REUTER-BW-ÄP-BNS

Hetkel kuum