21. juuli 1996 kell 22:00

Riik tunnistas oma viga

Värska sanatooriumi taasriigistamine oli seadusevastane

«Erastamisagentuur käitus aumehelikult, et tunnistas kunagi tehtud viga ja taastas endise õige olukorra,» kommenteeris Värska sanatooriumi esindaja, advokaadibüroo Concordia AS Pärnu osakonna juhataja vandeadvokaat Raul Loberg. «Vastasel juhul oleksime pidanud kohtu poole pöörduma, sest olukord kahjustas aktsionäride huve.»

Lobergi sõnul mõistis erastamisagentuur riigivaraameti seisukoha ekslikkust, mille kohaselt oli sanatooriumil taasriigistamisele kuuluvat vara.

«Ei saa taasriigistada aktsiaid, sest aktsia pole ju asi,» selgitas Loberg. «Taasriigistamise seaduse kohaselt kuulub taasriigistamisele vara asja tähenduses.»

Teine oluline moment oli see, et riik pole sanatooriumi sentigi raha investeerinud. Värska sanatoorium oli kolhoosidevaheline sanatoorium, mis reorganiseeriti 1992. aasta märtsis aktsiaseltsiks. Sanatooriumi direktori Vello Saare andmeil on sanatooriumil praegu 70 aktsionäri, peamiselt endised majandid. Suurim aktsionär on AS EKE Invest, kellele kuulub umbes 20% aktsiatest, järgnevad Võru vallavalitsus ning toiduaine- ja maatöötajate ametiühing 5 protsendiga. «On ka 13 eraaktsionäri, sh mina,» lisas Saar.

Saare sõnul avaneb nüüd ometi võimalus lõpetada neli aastat seisnud magamiskorpuse ehitus. Kuni sanatooriumi omandiküsimus oli segane, ei tahtnud ükski pank laenu anda. «Sanatoorium suudaks ravida kolmesada ja toitlustada viitsada inimest,» rääkis Saar. «Majutuskohti on meil praegu vaid 93. Aga hotell on just see, mis raha sisse toob.»

Saar tõdes rõõmuga, et esimest korda üle pika aja oli sanatoorium esimeses kvartalis väikeses plussis. Saar julges väita, et planeeritud aastatäituvus -- 66,7% -- ei tohiks peavalu tekitada. Aastakasumiks on planeeritatud 400 000 krooni, mis kulub rekonstrueerimistöödele.

«Viie aasta pärast peaks Värska sanatoorium, kus on väärtuslik järvemuda ja mineraalvesi, olema hea mainega kuurortravikeskus Eestis,» lisas Kagu-Eesti ettevõtluskeskuse konsultant Avar Daniel, kes aitab sanatooriumil välja töötada äriplaani. «Värska mineraalvesi võiks olla täiendav tõmbenumber lisaks patsientidele ka ekskursantide jaoks.»

Danieli sõnul on maine tõstmiseks võimalusi palju, pealegi odavaid. Näiteks ehitada sanatooriumi hoonestu ette atraktiivne paviljon, kus saab mineraalvett juua, või paigaldada Värska valda sissesõitvate teede äärde tahvlid, mis annavad teada, et olete saabunud Setumaale.

Hetkel kuum