25. juuli 1996 kell 22:00

Draama Ääsmäel

31. maiks laekus Ääsmäe ärikeskuse pankrotivara ostmiseks kolm pakkumust: ASilt Ääsmäe Terminal, Ääsmäe kohaliku ärimehe firmalt Orhidella ning firmalt ETK Hulgi. Parima pakkumuse tegi AS Ääsmäe Terminal, kes oli nõus ärikeskuse eest maksma kuus miljonit krooni.

«Ma ütlesin, et neil on suurepärane pakkumus, aga nüüd on aeg esitada tõend, et nad üldse maksta suudavad,» räägib pankrotihaldur Urmas Tross. «Palusin esitada panga garantiikirja.»

«Finantseerija oleks olnud Eesti Krediidipank,» teatab Ääsmäe Terminali üks omanikest Andrei Akulistõi.

«Kuna juuni lõpus jäi Tross haigeks ja lamas Tartus haiglas, läksime 1. juulil pankrotitoimkonna esimehe, Ühispanga juristi Guido Gritsenko juurde,» räägib Akulistõi. «Ta ütles meile, et teie (Ääsmäe Terminal -- ÄP) võitsite konkursi, seega, davai, kandke raha üle.»

«Küsisime vastu, et kuidas me saame lihtsalt maksta kuhugi kuus miljonit krooni, ilma et leping oleks sõlmitud. Kreeditor ei lubaks meil iialgi sedasi raha kanda,» lisab Akulistõi.

Järgmisel päeval oli Akulistõi helistanud Trossile ja too oli öelnud, et tuleb mõne päeva pärast ja et valmistagu Akulistõi selleks ajaks ette panga garantiikiri. «Tunni pärast helistas ta uuesti ja teatas, et me peame siiski kohe raha üle kandma,» räägib Akulistõi.

«Ma küsisin, et milles asi, ja Tross vastas, et kui me raha üle ei kanna, jätkatakse läbirääkimisi teiste pakkujatega, meie jääme aga asjast kõrvale,» meenutab ta. «Raha me nii loomulikult maksta ei saanud.»

Tross väidab, et küsis mitmel päeval Ääsmäe Terminalilt garantiikirja tõestamaks, et nad on võimelised tasuma. «Ääsmäe Terminali esindajad püüdsid mulle selgeks teha, et raha on neil Venemaal ja kuna seal on valimised, siis ei saa nad raha kätte. Ma rääkisin, et kui te ei tõenda, et te olete maksevõimelised, siis jääte ärikeskusest ilma,» jutustab Tross.

Paremuselt teise pakkumuse teinud kohaliku talupidaja firma Orhidella Trossi teada mingit majandustegevust ei oma või kui, siis väga väikses ulatuses. Samuti oli firma pakkumust garanteerinud Hansapank Trossi hinnangul võtnud liiga väikesed kohustused.

«ETK Hulgi küsis minu käest, kuidas seis on, ja ma ütlesin, et vara eest pakutakse kuut miljonit,» jätkab Tross. «Nemad omakorda kinnitasid, et on samuti nõus kuus miljonit maksma, ja esitasid Ühispanga garantiikirja. Seal oli väga selgelt öeldud, et garanteeritakse kuue miljoni laekumine igal juhul.»

«No kuulge, andke andeks, aga pankrotihaldurina, arvestades seda, et tegemist on võlausaldajate kaitsega, olen ma valmis lepingut sõlmima sellega, kes on kindlalt maksujõuline,» kommenteerib Tross ETK Hulgi kasuks otsustamist.

Ääsmäe Terminali äriidee oli väga lihtne, räägib Tross. Nad pakkusid Orhidellale ja ETK Hulgile, et need ostaksid Ääsmäe Terminalilt ärikeskuse ära. «Teeksid n-ö rahata tehingu, müüvad vara edasi ja teenivad vahelt näiteks pool miljonit,» kirjeldab Tross Akulistõi äriplaani. «Muidugi on see hea idee rahateenimiseks. Suurepärane! Aga neil ei ole käivitusraha. Praegu on ETK Hulgi kasuks otsustatud,» kinnitab Tross.

Akulistõi märgib aga, et Tross andis lihtsalt järele Ühispanga survele.

«Ühispank, kes tahab ETK näol endale soliidset klienti, mõjutas pankrotihaldur Urmas Trossi ja kogu lugu,» avaldab Akulistõi oma arvamuse.

Akulistõi on teinud veel ühe pakkumuse, kus ostuhinda on tõstetud, ja kui seda pakkumust ignoreeritakse, siis lubab ta asja kohtusse anda.

Tross ütleb, et tema Akulistõiga tehingule ei lähe. Ääsmäe ärikeskuse vara loodab Tross ETK Hulgile müüa augustis.

Ääsmäe ärikeskuse võlakoorem on 11,9 miljonit krooni. Suurimad võlausaldajad on Ühispank kaheksa ja maksuamet ligi kahe miljoni krooniga. Ärikeskuse ehituslik maksumus on Trossi hinnangul kuni 15 miljonit krooni.

Hetkel kuum