1. august 1996 kell 22:00

Tallinna tornhotellid kaaluvad oma väärtust

Kui seada hotelle pingeritta nende täituvuse alusel, siis selle aasta esimesel poolaastal oli kõige suurem täituvus Centralil -- 80%, hotell Olümpia täituvus -- 61% ning Virul 54%. Ka eelmisel aastal võidutses 76 protsendiga hotell Central. Olümpia täituvus oli 66%, Virul 64% ning Palace'i täituvus oli 54%.

Teise olulise näitajana rõhutas Sumberg turuosa arvutamist müüdud toa ööpäevade järgi. Selle järgi on Olümpia turuosa kasvanud 8,8%, Virul kahanenud 8,9%, Palace'il kahanenud 11,1% ning Centralil kasvanud 24,2%, kuid tuleb arvestada, et Central tuli turule alles 1995. aasta maikuus.

1995. aastast on nelja hotelli kohta olemas statistika, mis näitab kuivõrd olid hotellide külastajateks ärimehed ja kui suures osas turistid. Nelja hotelli koguklientuurist 60% äriklientidest ööbis Olümpias, 21% hotellis Viru, 15% Centralis ning 14% Palace'is.

Turistide hotellina domineeris 64% turuosaga Viru. 18% külastajatest peatus Olümpias, 16% Centralis ja 12% Palace'is. «Sarnast jaotust võib eristada ka sellel aastal,» täheldas Sumberg.

Hotelli Olümpia iseloomustavate näitajate seas oli ka statistika hotellis ööbinud rahvuste TOP-5 kohta. Võrreldes eelmise aastaga oli 30% võrra kasvanud suurbritanlaste ning 20% võrra rootslaste osakaal, vähenenud oli külaliste osakaal Saksamaalt ja USAst. «See on riikliku poliitika süü,» kritiseeris Sumberg, «valitsus ei ole seni taibanud kulutuste vajalikkust Eesti reklaamimisel ja tutvustamisel.»

Arvutades hotellide turuosa käibe suuruse järgi, oli nii eelmisel aastal kui ka selle aasta esimesel poolaastal turuliidriks hotell Olümpia, kelle käive on kolme aasta jooksul kasvanud 200%. Selle aasta esimese kuue kuu käibe järgi oli Olümpia turuosa Eesti hotellide liidu liikmete hulgas 34,9%. Virul vastavalt 30,3% ning Pala-ce'il 9,9%.

Kui eelmisel aastal oli teiste hotellide turuosa käibe järgi 29,5%, siis sellel aastal oli see langenud 24,9%. «Olümpia, Viru, Central ja Palace on võitnud turgu teiste hotellide arvel,» selgitas Sumberg.

Ta rääkis, et Olümpia esimese poolaasta netokäive oli 83 miljonit krooni ning tegevuskasum 33,5 miljonit krooni. Alates septembrist jõutakse lõpule ka viimase suure investeeringuga, 8,6 miljonit krooni maksma läinud tervisekeskuse väljaehitamisega.

«Renoveerimistööde ring saab täis,» teavitas Olümpia juht, et siis jääb põhitööks teenuste kvaliteedi parandamine ja kliendi soovide uurimine. See on ka investeeringute tegemisel hingetõmbeajaks, et tasuda pankadele 52 miljoni kroonine võlgnevus.

Tulevikuperspektiividest rääkides märkis Sumberg, et kuna hotelli rekonstruktueerimiseks tehtud investeeringud on lõpukorral, hotelli väärtust on tõstetud, oleks näiteks rahandusministeeriumil mõistlik oma 55,1protsendiline osalus realiseerida. Koos hoonega hindas Sumberg hotelli väärtust umbes 200 miljonile kroonile ning peaaegu samas suurusjärgus summat pakkus Sumberg ka Viru väärtuseks.

Hetkel kuum