5. august 1996 kell 22:00

Saarte Liinid võtab sada miljonit krooni laenu

RASi Saarte Liinid tegevdirektor Ants Tammleht ütles, et praegu valmistatakse koostöös Investeerimispangaga ette ligi 100 miljoni krooni suuruse laenu põhjendavaid dokumente.

Esialgsete plaanide kohaselt on see kavas võtta Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupangalt, ütles Tammleht. «Enne laenu taotlemist tuleb meil aga selle vajadus riigiisadele ära põhjendada,» lisas ta.

Tammlehe ütlusel on sadamate korrashoiuga otseselt seotud ka võimalus uusi praame osta, sest kui pole sadamaid, pole laevadel kuhugi tulla.

Teede- ja sideministeeriumi asekantsler Väino Soonike on varem kinnitanud, et laen lülitatakse 1997. aasta laenupaketti.

Kõik Saarte Liinidele kuuluvad sadamad on ehitatud siis, kui nad kuulusid veel RE-le Tallinna Sadamad. Tammlehe sõnul on kahetsusväärne, et seni pole keegi kinni pidanud valitsuse korraldusest, mis anti välja koos Saarte Liinide moodustamisega ning mis nägi ette igal aastal konkreetsete summade eraldamist sadamate väljaehitamiseks.

Nüüd saab Saarte Liinid igal aastal eraldatud 16 miljoni krooni eest sadamaid vaid käigus hoida, mitte nende taset parandada.

Tammlehe sõnul on veel vara rääkida sellest, kui palju riik neile järgmisel aastal raha eraldab, sest eelarve on alles koostamisel. «Küsida me ju võime, iseasi on see, kui palju meile antakse,» lisas ta.

Tammleht ütles, et selle poolaasta tulemused olid veidi kasinamad, sest tänavuse külma talve tõttu oli käigus tükk aega jäätee. Seega kasutas tema sõnul praame vähem autosid ja reisijaid.

Tammlehe ütlusel oli poolaasta raske ka seetõttu, et kuna väinas oli kaua aega palju jääd, ei saanud firma oma laevu plaanikohaselt Tallinnasse remonti saata. Sellepärast ei jõudnud osa laevu õigel ajal liinile, kuid praeguseks on need probleemid lahenenud, lisas ta.

Praegu töötavad Saarte Liinidel hetkel neli praami Kuivastu--Virtsu vahel, kolm praami Heltermaa--Rohuküla vahel, üks sõidab Vormsi vahet.

Juuli oli meile seevastu väga edukas, sest sõidukeid ja reisijaid veeti tunduvalt rohkem kui eelmiste aastate samal perioodil, ütles Tammleht. Tema sõnul langeb reisijate arv septembris pärast kooliaasta algust ning jääb pärast seda ka stabiilseks.

Tammleht ütles, et esimese poolaasta piletitulu on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvanud. Tema sõnutsi on piletitulu suurenenud eelkõige piletihinna tõusu tõttu.

Samuti on kasvanud piletitulu osakaal Saarte Liinide kogutuludes. Kui eelmisel aastal oli piletitulu osakaal kogutuludes 46,7%, siis tänavu oli see 55,4%. Sel aastal on reiside kogumaksumus 20 miljonit krooni.

Esimese poolaasta täpsed finantsnumbrid avaldab AS Saarte Liinid pärast seda, kui juhatus on need kinnitanud, lisas Tammleht.

Hetkel kuum