12. august 1996 kell 22:00

Septembris võib oodata korterite lausmüüki

Griffeli sõnul lähevad oksjonile asustamata korterid ja üürnikega korterid, mille omanikud kas ei ole erastamiseks avaldust esitanud või ostueesõigust kasutanud.

Kokku läheb avalikule enampakkumisele ligi viissada Tallinnas asuvat eluruumi, millest 90 protsenti on asustatud, lisas ta. «Igal nädalal läheb müüki viis kuni kuus korterit,» ütles Tiit Griffel.

«Kuigi kõik oksjonid toimuvad EVP-kroonides, kujuneb korterite väärtus siiski turuhinnaga võrreldavaks,» ennustab Griffel enampakkumiste kulgu.

RASi Elumaja juristi Alar Kondratjevi ütlusel tuleb asustatud korterite ostjatel tasuda ka eluruumidel lasuvad üürivõlad. «Keskmiseks korteri üürivõlaks on 3000--4000 krooni, mis tuleb tasuda sularahas,» ütles ta.

Kuna koos üürnikuga korterit ostja kohe kasutada ei saa, võib nende hind kujuneda turuhinnast madalamaks, lausus Kondratjev.

Omandireformi aluste seaduse järgi on varem sõlmitud üürilepingute lõpptähtaeg 1997. aasta 1. juuli, mida valitsus eelolevate valimiste ootuses tõenäoliselt pikendab, lisas ta.

Tiit Griffeli sõnul on tühjade korterite enampakkumisel eelisõigus inimestel, kes elavad õigusjärgsetele omanikele tagastatavates maja-des ning kes peale korteri soetamist oma praeguse elamispinna omanikule vabastavad.

«Eestis elab omanikele tagastatavates majades ühtekokku vähemalt 200 000 inimest,» hindas ta. «Kui ostueesõigusi ei kasutata, läheb korter avalikule enampakkumisele, kuid karta on, et selleni asi siiski ei jõua,» lausus Griffel.

Omaniketa kortereid haldavad ka linnaosade valitsused, kellel on õigus kortereid mahamüümise asemel enda haldusesse jätta.

Griffeli ütlusel linnaosade valitsused konfliktide vältimiseks ka nii ilmselt toimivad.

Mustamäe linnaosa vanema asetäitja Jüri Kröönströmi hinnangul oleks normaalne, kui viis kuni kümme protsenti linnas olevatest korteritest kuulub munitsipaalvõimule.

«See võimaldab linnal mõjutada korterite üürihindasid ja majutada vabadesse eluruumidesse linnatöötajaid kohalike omavalitsuste kindlustamiseks hea kaadriga,» ütles Kröönström.

RAS Elumaja haldab kogu Eestis ligi 750 korterit, millele tuleks uus omanik leida, ütles Griffel.

Tulevikuplaanidesse mahub oksjonite korraldamine ka Tartus, lisas ta.

Hetkel kuum