18. august 1996 kell 22:00

Kallas: majandusedu tagab vaid erakapitali võidukäik

Riigisektoris töötavate inimeste arv on suurem kui erasektoris ning see suhe peab muutuma, ütles Kallas reedel oma ettekandes ühenduse Res Publica konverentsil rahvusraamatukogus.

Kallase sõnul on riigilt palka saavate inimeste mentaliteet teistsugune kui erakapitalil tegutsevate firmade töötajatel.

«Palk eraettevõtluses on madalam kui riigiasutustes, mis on ohtlik,» märkis ta, lisades, et riigitöötajate ülekaalu korral võivad valimised kujuneda võitluseks riigilt saadavate hüvede pärast.

Reformierakonna liider rõhutas, et turumajanduse mängureeglid peavad jõudma ka tervishoidu ja haridussfääri.

Riik vajab Kallase sõnul professionaalseid ametnikke ja tugevat aparaati, kuid oluline on, et ametkond ei hakkas elama iseseisvat elu, mida demokraatlikult pole võimalik mõjutada.

Valitsemisaparaadist rääkides lausus Kallas, et ministrid peavad tulema rahva poolt valitud riigikogu liikmete hulgast, mitte väljastpoolt.

«Valijatel on siis eelnevalt võimalus arvestada, kellega neil tuleb tegemist,» selgitas välisminister oma sõnavõtus.

Res Publica konverentsil esinenud eksvälisminister Jüri Luik tõdes, et Eestil on eeldused stagneeruda. «Inertsus võib tabada Eesti ühiskonda lihtsalt, sest siin on väikesearvuline eliit,» lausus Luik.

Poliitiline ühendus Res Publica tähistas reedel seitsme aasta möödumist oma asutamisest.

Konverentsil «Eesti teelahkmel: vaba ühiskond või kõikvõimas riik» esines mitu tipp-poliitikut. BNS

Hetkel kuum