19. august 1996 kell 22:00

Saksamaal käivad maksureformivaidlused

Austrias puhkusel olev kantsler Helmut Kohl rõhutas televisioonis, et maksureformi põhiline eesmärk on parandada maksude vähendamisega inimeste elu, elavdada majandust ja luua uusi töökohti.

Oma varasemates intervjuudes on Kohl pidanud maksureformiga kaasneva riigitulu vähendamist lisandväärtusmaksu suurendamise abil paratamatuks. Nüüd ta mahendas oma seisukohta ja väitis, et kui lisandväärtusmaksu tõstmine peaks osutuma mingil põhjusel möödapääsmatuks, siis ei sünni see enne 1999. a ehk siis, kui teisi makse on juba vähendatud.

Maksukergenduse summa on aukartustäratav -- kuni 80 miljardit Saksa marka ehk 640 miljardit Eesti krooni. Rahandusminister Theo Waigel on nimetanud seda summat, mis on võrdne 2,3 protsendiga sisemajanduse kogutoodangust, võimalikuks, kuid on hoiatanud inimesi liigsete lootuste eest.

Toonitades, kui piiratud on valitsuse võimalused, rõhutas kantsler Kohl, et maksureformi elluviimiseks ei saa valitsus teha ühtki täiendavat laenu, samuti pole rohkem võimalik kärpida riiklikke kulusid, kuna Ida-Saksa infrastruktuur vajab endiselt suuri investeeringuid.

Koos Kohli kristlik-demokraatliku liidu ja kristlik-sotsiaalse liiduga koalitsioonivalitsusse kuuluvate vabade demokraatide liider Wolfgang Gerhardt arvustas ajakirjas Welt am Sonntag Kohli umbes 15protsendilise lisandväärtusmaksu tõstmise plaani pärast ning nõudis maksureformiga alustamist 1988. ehk valimisaastal.

Rahandusminister Theo Waigel kummutas Gerhardti avalduse ning kinnitas, et maksureform algab, nagu kavandatud -- 1999. a 1. jaanuaril. FT-REUTER-ÄP

Hetkel kuum