25. august 1996 kell 22:00

Shotlased tulevad Swebusiga Euroopa turule

Läbirääkimised Rootsi bussifirma Swebus ülevõtmise üle Shoti Stagecoachi poolt on jõudnud lõpusirgele ning tehing peaks teoks saama hiljemalt septembri alguses.

Stagecoach ei soovi Rootsis kanda kinnitada üksnes seetõttu, et Swebus on ostmist väärt, vaid eelkõige meelitab ettevõtet Rootsi turg.

«Oleme liikumas sinnapoole, kus Euroopas on kahte tüüpi bussitranspordi turud,» ütles Souter. «Briti oma on erastatud ning alates 1986. aastast on kogu bussiliiklus väljaspool Londonit konkurentsile avatud. Rootsi oma alles hakatakse erastama, kuid see on endiselt riikliku kontrolli all. Teised riigid järgivad Rootsi eeskuju. Swebusi ostmse kaudu omandame parimad kogemused mõlemat liiki turu kohta.»

Shoti bussifirma suuremad laienemisplaanid jäävad aga väljapoole Rootsi piire. Häid võimalusi nähakse Norras ja Soomes ning samuti Balti riikides, millest Swebus seni eemale on hoidnud.

Suurbritannias on firma praegu kolmandal kohal. Stagecoachi 16 aasta pikkune ajalugu on kulgenud käsikäes Briti transpordituru liberaliseerimisega, mis on tunduvalt ulatuslikum kui teistes Euroopa riikides. Ettevõtte asutasid 1980. aastal Brian Souter ning tema õde Anne kui konkurentsile avati kaugsõiduliinid. Õige hoo sai firma 1986. aastal, mil kontrolli alt vabastati ka kohalik transport.

«Meie edu pant on just see, et oleme uuendustele enam altid kui teised ettevõtted, oleme märganud võimalusi, mida teised pole tähele pannud,» rääkis Souter.

«Kui ma müün pesupesemisvahendeid ning annan ostjale tasuta kaubaproovi, peetakse seda heaks turustuspoliitikaks. Miks on see halvem, kui me jagame välja tasuta sõidukuponge, et reisijad ise meie busside teenustega tutvuda võiksid,» ütles Souter.

Brian Souter näeb võimalusi liikluse parandamiseks Swebusi liinidel bussigraafiku tihendamise ning madalamate piletihindade abil.

Märk firma kõrgest standardist on seegi, et ehkki Stagecoachile kuulub vaid 17 protsenti Suurbritannia turust, langeb ettevõtte arvele kolmandiku uute busside ost Suurbritannias.

Kriitika, mis Stagecoachile ebaausate konkurentsimeetodite kasutamise eest Rootsi meedias osaks on saanud, lükkab Souter alusetuna tagasi. DI-SD

Hetkel kuum