28. august 1996 kell 22:00

Valimiskarussell täishoos

Ametlikult kandidaadiks nimetamisega läheb valimiskarussell Bill Clintoni ning asepresidendi Al Gore'i jaoks täie hooga käima.

Demokraatide konvendi esimeste päevade järel on Clintoni edumaa vabariiklasest rivaali Bob Dole'i ees taas suurenenud. Vahetult vabariiklaste konvendi järel oli edumaa mõne küsitluse andmeil vaid 5%.Teisipäeval avaldatud ABC arvamusuuring näitas aga, et vahemaa on tõusnud 15 protsendile ning Clintoni toetajaskond pühapäevast teisipäevani viie punkti võrra tõusnud.

Sellised olid näitajad, arvestamata veel üht Clintoni kampaaniapäeva, mil ta sõites läbi Ameerika Chicago poole esines järjest uute poliitiliste algatustega.

Demokraatide valimisplatvorm on seekord mõõdukam kui neli aastat tagasi ning valmis ilma oluliste parteisiseste erimeelsusteta. Neli aastat tagasi vaieldi kõige üle alates surmanuhtlusest kuni sotsiaalhoolekandeni, seekord loobus partei oma suurejoonelisest üleskutsest revolutsioonile valitsusaparaadis ja tervishoiusüsteemis ning keskendus mõõdukamatele nõudmistele.

Demokraadid iseloomustavad platvormi kui «mõõdukat, tõenäolist, kainel mõistusel tuginevat tegevuskava, mis toob kaasa elatustaseme tõusu ega suurenda valitsusaparaati».

Bill Clinton on kampaania käigus korduvalt rõhutanud oma esimese ametisolekuaja saavutusi. Tööpuudus riigis on langenud rekordiliselt madalale, eelarvedefitsiit on vähenenud ning majanduskasv parandanud elatustaset. Vabariiklased seevastu leiavad, et Clintoni roll seejuures on minimaalne.

Pigem on muutuste taga USA majanduse üleüldine tõusutrend. Clintoni ja demokraatide roll riigi sisepoliitikas on suhteliselt tagasihoidlik, nii esindajatekojas kui senatis on ülekaalus vabariiklased. Vabariiklased toeks

Suuremates uuendustes minimaalpalga ja sotsiaalhoolekande alal on Clintonil tulnud minna kompromissile ning otsida tuge vabariiklastelt.

Demokraatide konvendi põhirõhk on valimiskampaanial, kuid samal ajal kavandatakse strateegiat enamuse taastamiseks Washingtoni parlamendikodades.

Varem on Chicagos presidendikandidaadiks nimetatud Lincoln, Grant, Garfield, Cleveland, Harrison, Taft, mõlemad Rooseveltid, Harding, Eisenhower, Nixon ja Humphrey.

Kui Clinton valimised võidab, on tegemist esimese demokraatide presidendiga, kes uuesti tagasi valitakse. KL-REUTER-ÄP

Hetkel kuum