2. september 1996 kell 22:00

Põhjamaad muudavad elektrituru liberaalsemaks

Elektriühendus avati Rootsi Svartby/Letsi ja Soome Kemi/Petäjäskoski vahel. Selle ülekande võimsus on 900 MW, mis on umbes võrdne ühe tuumareaktori võimsusega.

Rootsi ja Norra firmadel avaneb nüüd võimalus valida Soomest elektritarnijat, kui nad ostavad elektrit Soome elektribörsilt. Seda peetakse oluliseks sammuks Soome integreerumisel Rootsi ja Norra elektrienergiasüsteemiga.

Seni on Rootsi ja Soome vahelist elektrimüüki korraldanud Soome riiklik firma IVO ja Rootsi Vattenfall.

Näiteks seni on IVO, kasutades ära oma monopoolset seisundit ning praegusest põuast tingitud elektrihinnatõusu Rootsis ja Norras, saanud osta odavat elektrit Soome elektribörsilt ja müünud seda tunduvalt kallimalt edasi Rootsi-Norra elektribörsile.

Kaks nädalat tegutsenud Soome elektribörsil EL-EX on elektri hind olnud 27--36 Eesti senti ja Rootsi-Norra Nord Poolil 54--63 senti.

Peatselt avatakse Rootsi Forsmarki ja Soome Rauma vahel veel üks elektriülekanne. Ning järgmine samm on Rootsi, Soome ja Norra ühise elektribörsi loomine.

Põhjamaade elektrituru liberaliseerimise käigus tekivad uued elektrifirmad.

Üks selliseid on Skandinavisk Kraftm?gling AS, mis hakkab vahendama elektrit paarikümne miljardi Eesti krooni väärtuses ning mis tekib kolme firma, Norra, Rootsi ja Taani Kraftmäklingi ühinemisel. Need kolm firmat vahendavad praegu elektrit umbes 32 miljardit kilovatt-tundi aastas.

ASi Skandinavisk Kraftm?gling põhiomanikuks saab norralane Bjornar Otterstad, kellele kuulub Norras Kraftm?gling ja Rootsis Svensk Kraftmäkling.

Nagu ütles Svensk Kraftmäklingi tegevdirektor Peter Söderbäck, kavatseb firma Soomes, kus elektrituru liberaliseerimine algas 16. augustil, luua tütarfirma.

Tulevikus tuntakse huvi ka Saksa turu vastu. Söderbäcki meelest on kahju, et elektrituru liberaliseerimist alustatakse aastal, mil erakordne põud on elektri hinna üles kruvinud ning mistõttu turu liberaliseerimine avaldab kõrgele elektri hinnale esialgu vähe mõju. DI

Hetkel kuum