2. september 1996 kell 22:00

Tallinna linnavalitsuse väikefirma läks pankrotti

Vagose pankrotihalduriks nimetatud Jüri Ploom ütles, et pankrotiavalduse esitanud ASi Esperäri nõue on 4,9 miljonit krooni. Kokku on aga farmaatsia- ja meditsiinikaupade hulgimüügiga tegeleval Vagosel firma raamatupidamise andmeil võlgu üle 6 miljoni krooni.

Ploom sõnas, et väikefirma tegevus on soikunud ja töötajaile on välja maksmata poolteise kuu palk.

Vagose asutas 1988. aastal Tallinna linnavalitsuse tervishoiuosakond. Jüri Ploomi käes pole ühtegi paberit, mis näitaks, et linnavalitsus oleks omanikuseisusest loobunud, ehkki on räägitud ka sotsiaalministeeriumi osalusest.

AS Esperäri sai Vagose võlausaldajaks läinud aasta septembris, mil ta ostis üles Raepanga võlanõude. Laenuks saadud 1,8 miljonit krooni on tänaseks koos viivistega ja laenulepingust tulenevate kohustustega kasvanud 4,9 miljoniks krooniks.

Esperäri juht Villu Reinart ütles, et Vagose võlg osteti üles kindla mõttega. Eesti Gaasi tütarettevõttena on Esperäril gaasiostulepingud Gazpromiga, kes on tundnud huvi bartertehingute vastu. Gaasi eest taheti muu hulgas saada ka ravimeid, mille hulgimüügiga Vagos tegeles.

Tänavu juulis pidi erastamisagentuur Vagose eelläbirääkimistega enampakkumisel erastama. Agentuuri avalike suhete juht Marko Kadanik väitis, et firma erastamine peatati seoses tekkinud pankrotiohuga.

Jüri Ploomi sõnul on luhtunud erastamise tegelik põhjus selles, et erastamisagentuuril oli jäänud kahe silma vahele asjaolu, et väikefirma Vagos oli riiklikuks aktsiaseltsiks ümber kujundamata. Kuulutati küll välja RASi Vagos erastamine, kuid aktsiaseltsi polnud veel loodudki.

Kinnitamata andmeil tegi Vagose ostupakkumuse 4-5 huvilist. Villu Reinart kinnitas, et AS Esperäri ise ostupakkumust ei teinud. Vagose majanduslikku seisu arvestades peeti otstarbekamaks alustada pankrotiprotsessi.

Hetkel kuum