5. september 1996 kell 22:00

Tubakamaks pitsitab Soome tootjaid

Kui vaadata sel aastal tubakamaksust loodetud tulu ja tegelikku laekumist, siis jääb eelarvesse laekumata ilmselt 780 miljonit krooni.

BAT Finlandi tegevdirektor Olli Gräsbäck põhjendab olukorda sellega, et Soome tubakatoodete maksud on saavutanud nüüdseks lae. Kui maksud veelgi tõusevad, siis ei tule tööstus nendega enam toime ja tubakatooted muutuvad tarbijatele liiga kalliks. Selle tagajärjel jäävad riigi maksutulud loodetust tunduvalt väiksemaks.

«On selge, et riik püüab eelarvet kõikvõimalike vahenditega tasakaalustada, kuid praegusel juhul tõstab ta neid üle taluvuspiiri,» sõnas Olli Gräsbäck.

Olles Euroopa Liidu liige, on Soome hakanud tubakatooteid maksustama enam, kui Euroopa Liidu direktiivid seda ette näevad. Euroopa Liidu normide kohaselt piisaks tubakatoodetele 57% aktsiisimaksust ja 15% lisandväärtusmaksust, mis kokku teeb maksumääraks 72%. Soomes on keskmine maksumäär 75% ja osa toodete puhul 77%.

1990. a algul müüdi Soomes umbes 7 mld tehases valmistatud sigaretti aastas. Tänavu on see arv langenud 4,6 miljardile. Sigaretimüügi käive on langenud 1992. a rekordiliselt 14,48 miljardilt kroonilt tänavu 11,7 miljardile.

Samal ajal kasvab lahtise tubaka müük. Kui 1990. a algul müüdi aastas 600 tonni piibuja plotskitubakat, siis tänavu juba üle 1000 tonni ja käive on 1,04 mld krooni.

Kui vaadata sigaretimarkide läbimüüki, siis populaarseimate markide tarbimine on püsinud viimase aasta jooksul enam-vähem ühesugune.

Hinnagruppide järgi võrreldes kuuluvad ostetud sigarettidest 40% odavamasse gruppi, 28% keskmisse ja 33% kallite sigarettide hulka.

Sigarettide kalliduse tõttu ostetakse neid järjest rohkem väljastpoolt Soomet. Nagu näitab Soome kaubandusja tööstusministeeriumi uuring, on aastas tarbitavast viiest miljardist vabrikusigaretist toodud 17% sisse väljastpoolt. Põhiliselt on need toodud Baltimaadest ja Venemaalt või ostetud tax freepoest.

Sigarettide salakaubanduse tagajärjel on Soomes viimasel ajal tekkinud ka must sigaretiturg, kus müüakse aastas paarsada miljonit sigaretti. KL

Hetkel kuum