15. september 1996 kell 22:00

Kohus otsib kütusefirma omanikku

Tänavu juuni alguses arestis toll Eesti Kütuse Rakvere terminaalis kütusepartii, mis kuulus Espigorile. Tollis äratas kahtlusi asjaolu, et kütuseveolitsentsi saanud firma kuulus tegelikult alles keskkoolis õppivale Robert Meritsale. Merits on oma kirjalikus tunnistuses väitnud, et ta ei tea Espigorist ega selle omanikest midagi.

Espigori esindav vandeadvokaat Monika Mägi seadis kohtus Meritsa kirjaliku seletuse ehtsuse kahtluse alla, väites, et tolli käsutuses on Meritsa ülekuulamise kohta koostatud terve toimik, mille materjale toll miskipärast kohtule pole esitanud.

Kohtu küsimusele, kes ikkagi on Espigori omanik, vastas Mägi, et Merits, kes on aga kõik õigused nii kütusetehingute sooritamiseks kui ka kohtus esindamiseks temale volitanud. «Mina täitsin vajalikud tollideklaratsioonid ja käisin isegi kütust vastu võtmas,» lisas Mägi.

Tolliameti esindaja vandeadvokaat Jüri Leppik osutas sellele, et Mägil võib küll olla Espigori õigusvõime, kuid firma teovõime eest saavad vastutada üksnes omanikud.

Ka kohus leidis, et kuna arvamused Espigori kuuluvuse suhtes lähevad lahku, tuleb järgmisele istungile kutsuda tunnistusi andma Robert Merits, Igor Kozlov, keda vahepeal oli volitatud Espigori kütust kätte saama, ja Marion Vahuri, kes firmade asutamisega tegeleva ASi Troop omanikuna müüs Espigori tänavu 2. mail väidetavalt Robert Meritsale.

Espigor on tänase seisuga kogu arestitud kütuse juba kätte saanud, sest ta on tasunud nii tolli määratud 3 miljoni kroonise trahvi ning ettenähtud aktsiisi- ja käibemaksu. Määratud trahvi õigsuse üle Espigor halduskohtus tolliga vaidlebki.

Tolliameti peadirektor Rein Talvik on väitnud, et tegelikult tasus kütuse eest Eesti Kütus.

Järgmine kohtuistung Espigori kaebuses toimub 27. septembril.

Hetkel kuum