16. september 1996 kell 22:00

Laevafirmad on suured maksuvõlglased

Eesti Merelaevandusel oli maksuameti andmetel jäetud 1. septembriks riigile tasumata ligi 3,8 miljoni krooni ulatuses üksikisiku tulumaksu, Inreko Laeva käibemaksuvõlg oli 5,6 miljonit krooni.

Eesti Merelaevanduse juhatuse esimehe Enn Pandi kinnitusel ei ole ettevõttel üksikisiku tulumaksuvõlga. «Ilmselt jäädi raha ülekandmisega mõni päev hiljaks,» lausus Pant. Eesti Merelaevandus pole tema sõnul kunagi üksikisiku tulumaksuvõlglane olnud ja 3,8 miljonit krooni on suure töötajaskonnaga ettevõtte iga kuu tasutav üksikisiku tulumaks.

Ka Inreko Laeva peadirektori Enn Rohula sõnul tasus nende firma 524 000 krooni suuruse üksikisiku tulumaksuvõla mõnepäevase hilinemisega.

Maksuameti arvestusosakonna juhataja Helmi Vainu märkis eile pärast andmete ülekontrollimist, et nii Eesti Merelaevandusel kui Inreko Laeval oli 1. septembriks üksiksiku tulumaks maksmata. Kumbki firma polnud seda teinud ka muude maksulaekumiste arvel.

Inreko Laeva 5,6 miljoni krooni suuruse käibemaksuvõla kohta ütles Enn Rohula, et läbirääkimised võlgade ajatamiseks käivad. Suur maksuvõlg tekkis tema sõnul, kuna rahvusvahelise praktika kohaselt ei arvestanud Inreko Laeva AS laevade prahtimist käibemaksustamisele kuuluvaks toiminguks. Eesti maksuseadustes oli see toiming kuni eelmise aasta maini käibemaksuga maksustatav.

Septembri alguseks polnud suuremate maksuvõlglaste edetabelis muudatusi toimunud. Suurima võlgniku, pankrotistunud RASi Ookean käibe- ja üksikisiku tulumaksuvõlg on endiselt 78,8 miljonit krooni ilma intressideta. Kokku on kümne suurema maksuvõlgase koguvõlg intressideta 163 miljonit krooni. Eestis on maksuameti andmetel 6100 firmat, kelle maksuvõlg või trahvid ja viivised ületasid septembri alguseks 10 000 krooni. Augustis oli sama suuri maksuvõlglasi kolmesaja võrra vähem.

Hetkel kuum