17. september 1996 kell 22:00

Eesti Vene suursaadik renoveerib mõisat

Lääne maakonna arhitekti Tõnis Padu sõnul on Suure-Lähtru varaklassitsistlik mõis heas seisukorras ja seal on säilinud palju originaaldetaile.

Mõisa madalat müügihinda kommenteerides ütles Padu, et 18. sajandil ehitatud mõis võib olla küll väärtuslik, kuid kui mõis on soode ja rabade keskel, siis äri seal ajada ei saa.

Praegu käivad mõisahoones lihtsamad korrastustööd. Mõisa müügilepingu järgi tuleb ehitus- ja restaureerimistöödel kasutada Martna valla inimesi ja firmasid. Sama kehtib tulevikus ka mõisa haldamisel.

Lõuna-Läänemaa ehitusinspektor Mati Laimets ütles, et mõisa ümberehitusloa taotlus on sisse antud, kuid selle saamine võib venida. Muinsuskaitseameti ehitusmälestiste spetsialist Jaan Vali lisas, et tuleb teha ka uus restaureerimisprojekt ja see muinsuskaitseametiga kooskõlastada.

Mõisa eskiisprojekti teeb AS Tallinna Restauraator. Firma juhatuse esimehe Toivo Lepiku sõnul saab projekti hinnast rääkida alles siis, kui eskiisprojekt on valmis. Tema hinnangul lähevad tööd maksma miljoneid kroone.

Mõisa omanik Mart Helme keeldus ise mõisa seisukorda Äripäevale kommenteerimast.

Hetkel kuum