22. september 1996 kell 22:00

ETFC Grupp ruttab Ekseko seakasvatust saneerima

ETFC Grupi juhatuse esimees Ants Laos ütles, et ülehomme arutab ETFC Grupp konkreetseid saneerimisviise, mille puhul ei saa ka välistada, et vastutasuks antavale krediidile saab ETFC vastu Ekseko aktsiaid. See ei olevat aga tema sõnul eesmärk omaette.

Laos lisas, et otsuse langetamise tingis Rakvere lihakombinaadi peamise tarnija, ASi Ekseko tõsine likviidsusprobleem, mille jätkumise korral võib Ekseko oma ligi 32 000 siga lähiajal tapamajja viia.

Sellel aastal laenatav 10 miljonit krooni läheb sööda ostmiseks ning seafarmi laiendamisele 32 000-lt 50 000-le seale.

Ants Laos möönis, et kui Eksekot, mis annab 10--15% Eesti sealihast, kohe ei aidata, siis võib tagajärjeks olla tõsine krahh kogu Eesti lihatööstuses. «Oleme aru saanud, et Eesti põllumajandust kergekäeliselt solgiämbrisse visata ei saa,» lausus Laos.

Tema ütlusel ei ole seakasvatuse saneerimine ega abistamine tegelikkuses eraettevõtte kohustus, vaid seda peaks tegema riik.

ETFC Gruppi kuuluva Rakvere lihakombinaadi peadirektor Peeter Maspanov märkis, et ainus põhjus, miks Eksekot aidatakse, on hirm, et seatootmine võib Eestis ära lõppeda.

Sellest kannataksid aga kombinaadid, kes on seejärel sunnitud sisse ostma välismaist halvakvaliteedilist liha, ning ka tarbijad, lausus Maspanov. Hetkel varub AS Ekseko 27% Rakvere lihakombinaadi toormest, lähitulevikus loodetakse Ekseko osakaalu suurendada kuni 50 protsendini.

ASi Ekseko juhatuse esimees Andres Veide möönis, et ta ei usu Rakvere lihakombinaadi ja ETFC Grupi väiteid, nagu ei oleks nad Ekseko finantseerimisest eluliselt huvitatud. «Ma ei näe üldse alternatiivi, kuidas Rakvere muidu ellu jääks,» ütles ta. «Kui täna lõpeb seakasvatus, siis homme surevad välja kombinaadid ning on ainult aja küsimus, kes viimaseks jääb.»

Veide sõnul ei suuda Eksekot ega Eesti seakasvatust kui majandusharu aidata üks-kaks ettevõtet, vaid seda peaks tegema riik välispoliitika kaudu. «Meie majandusruumis on väga tugev ühesuunaline tuuletõmbus,» lausus ta. «On küüniline rääkida liberaalsetest tingimustest vabamajanduses, kui eksportida ei saa ei Lätti ega Ukrainasse, nemad siia saavad aga küll.»

Põllumajandusministeeriumi ministri nõunik Rein Rautits tõdes, et riigi sekkumine põllumajandusse ei ole viimasel ajal õnnestunud seetõttu, et peetakse õigeks majandusel ise areneda lasta.

Lisaks ETFC Grupi finantsabile on Eksekot lubanud toetada ka Euroopa Liidu abiprogramm Phare, mis annab kokku kuni 16 miljonit krooni ASile Ekseko ja ASile Pärnu Seafarm.

Tagastamatu abiga peavad ettevõtted korda tegema lägatsehhid ja vähendama söödakulu. Samuti pakub Phare oma kulul seakasvatajatele koolitust ja ekspertabi.

AS Ekseko plaanib tänavu aasta lõpuks saavutada 50 miljoni kroonise käive, ettevõtte prognoositav kahjum on 15 miljonit krooni. Lisaks ulatuvad Ekseko võlad 35 miljoni kroonini, millest 5 miljonit ollakse juba praegu võlgu ETFC Grupile.

Hetkel kuum