23. september 1996 kell 22:00

Toivotuur kuumenes üle

Eelmisel aastal hakkas Toivotuur rajama kogu Eestit katvat filiaalide võrku. Vähem kui aasta jooksul avati esindus Viljandis, Rakveres, Sillamäel ja Tallinnas. Viljandi büroosse investeeriti 55 000 krooni, Tallinna omasse 120 000 krooni.

«Kuna ei olnud kinnisvara, et laenu võtta, tegime seda käibe arvel,» rääkis Mäeste. Kogu reisijatelt saadud raha investeeriti kohe uute filiaalide rajamisse. Selleks sügiseks kavandatud sõitudele aga loodetud hulka kliente ei leitud ning seetõttu ei laekunud ka planeeritud raha.

Paar nädalat tagasi tekkis firmal seis, kus klientidel oli reisi eest küll raha makstud, kuid bussi ei saanud raha puuduse tõttu välja saata, rääkis Mäeste. «Järgmine reis paistis silmapiiril alles oktoobri lõpus, kuid see oli liiga kaugel, et hakata raha võtma ja käivet saama,» lausus ta. «Seetõttu viisingi kohtusse pankrotiavalduse,» põhjendas ta.

«Kasvud ja mahud olid suured, mitte aga kasumid,» vaagis Mäeste tagantjärele firma arendamise käigus tehtud vigu. Oluliseks möödalaskmiseks pidas ta ka reisipakettide kõrget omahinda ja madalat müügihinda, mistõttu ei olnud kogunenud vajalikku riskikapitali. Mäeste sõnul tingis firma suur kasvutempo pideva rahavajaduse.

Mäeste andmetel on Toivotuuri võlg klientidele, lennufirmale Estonian Air, laevafirmale Estline ning mitmele bussifirmale kokku üle 600 000 krooni. Firma aktsiakapital on 100 000 krooni, omakapital 150 000 krooni.

Viimastel nädalatel on mitu reisiseltskonda nii ajalehtedele kui turismiametile saadetud kirjades avaldanud pahameelt Toivotuuri korraldatud reiside suhtes.

Ühel Toivotuuri korraldatud reisil Kreekasse ja Itaaliasse käinud klient kirjeldas, kuidas sõitjatele saadeti neli päeva enne reisi laiali kirjad reisi ootamatust kallinemisest. Iga reisija pealt suurenesid kulutused kohe 600 krooni. «Arvestades 40 reisijaga, oli puhastulu pettuse pealt 24 000 krooni,» kirjutas reisil osalenu. Lisaks sellele kirjeldas ta põhjalikult reisi ebamugavusi.

Mäeste põhjendas reiside korralduslikke apse sellega, et selle aasta jooksul sõitis Toivotuuri kaudu Eestist 41 gruppi Euroopasse, lisaks sellele veel mitu gruppi Venemaale ja Soome. Sellest 18 reisi sattus juuli ja augusti peale ning seetõttu nõrgenes nende kvaliteet, lausus ta.

Riigi turismiameti litsentsikomisjon kuulutas kaks nädalat tagasi Toivotuuri turismialase tegevuslitsentsi kehtetuks seoses tagatise aegumisega. Kuigi Toivotuuri kohta oli tulnud hiljuti kiri rahulolematutelt reisijatelt, tuli Mäeste esitatud pankrotiavaldus üllatusena, ütles turismiameti peadirektor Silvi Bljumovitsh.

Pärnu linnakohus tagastas Mäestele pankrotiavalduse vajalike dokumentide puudumise tõttu. Avalduse esitamise tähtajaks on määratud 30. september. Mäeste pidas võimalikuks pankrotiolukorra lahenemist kohtuvälisel teel.

Praegu peab Mäeste läbirääkimisi, et leida investeerijat, kes oleks huvitatud firma ostmisest või aktsiakapitali laiendamisest. «Oma finantsidega me välja ei rabele,» lausus Mäeste ning tõdes, et praegu on ka kogu klientuur juba laiali jooksnud.

Toivotuuri eelmise aasta käive oli 5 miljonit krooni ja auditeeritud kahjum üle 200 000 krooni. Selle aasta esimese poolaasta käive oli 4,8 miljonit krooni.

Hetkel kuum