26. september 1996 kell 22:00

Roosikrantsi tänav muutub ehitustandriks

Tallinna aselinnapea Jaak Saarniidu sõnul on Roosikrantsi tänaval peaaegu kõikidele endistele omanikele nende maad ja hooned tagastatud.

Hoolimata Saarniidu väitest nentis Besqab Estonia AB projektisekretär Anneliis Matvere, et nendele hoonestusõiguse andnud kristlik liit on tagasi saanud vähem kui poole endisest maast.

Noorte naiste ja meeste kristlike ühingute liit on tagasi saanud krundi pindalaga 1365 m².

Liit on seadnud hoonestusõiguse Rootsi firmale Besqab Estonia AB, kes hoonestab krundi sajaprotsendiliselt. Projektijuhina alustavad nad ehitustegevust niipea, kui arheoloogilised väljakaevamised on lõpetatud.

Anneliis Matvere sõnul on neil kavas alustada ehitustöödega novembri lõpus. Ehituse üldmaksumust ei soovinud ta avaldada, kuna konkurss töö teostajate leidmiseks ei ole veel toimunud. «Valmis peaks hoone saama 18 kuud pärast tööde alustamist, s.o umbes 1998. aasta alguses,» lausus Matvere.

Hoone üldpindala sõltub Matvere sõnul tellija soovist. Kõrvale ehitatav parklahoone hakkab varjama ülemiste korruste korterite valgust, seoses sellega tuleks paar korrust juurde ehitada. Algselt planeeritud pindala ulatub umbes 5000--6000 m², v.a garaazhikorrused.

Hoone projektis on ette nähtud kaks keldrikorrust garaazhiks, neli järgmist kontoriruumideks ning kolm kõrgemat korrust korteriteks. Matvere sõnul sobib esimene maapealne korrus tänu soodsale asukohale kauplusteks. Projekt on tellitud Rootsi arhitektuuribüroolt.

Linnavolikogu kehtestatud kruntide haljastustasu võib aga lükata rootslaste ehitustegevust edasi. Keskkonnaameti juhataja Aap Mumme sõnul ei ole Besqab Estonia AB haljastuse taastamise tasu maksnud. Tema sõnutsi on selleks summaks 120 000 krooni, maja üldmaksumus ulatub umbes 100 miljoni kroonini. Matvere sõnul on Besqab Estonia maksnud juba kevadel keskkonnaametile 134 000 krooni.

Üleeile kirjutas ASi Roosimaa juhatuse liige Arti Arakas alla maaostu paberitele ning sai Roosikrantsi 9 krundi omanikuks. Araka sõnul on firma loodud spetsiaalselt parklahoone jaoks. Arti Arakas on samas ka kinnisvarafirma Arco Vara juhatuse esimees.

ASi Roosimaa valis hoonestusprojekti juhiks sadama-ala projektlahenduse võitnud TSM Investeeringute ASi. Linnaplaneerimisametist on saadud ehitusluba ning esimene etapp -- arheoloogilised väljakaevamised -- on lõppenud. Nurgakivi pannakse hoonele novembri alguses. TSM Investeeringute ASi projektijuhi Andrus Aavaste sõnul ei ole veel korraldatud ehituskonkurssi. «Ehitajaks valime kindlasti Eesti ehitusfirma,» lisas ta. Hoone valmimistähtaeg on 1997. aasta kevad.

Parklahoone, pindalaga 8500 m², ehituse üldmaksumuseks arvas Aavaste alla 50 miljoni krooni. Parkimiskohti tuleb hoonesse umbes 280.

Projekteerijaks on valitud Rootsi arhitektuuribüroo kahasse Eesti arhitektidega. Aavaste kommenteeris sellist valikut rootslaste suurema kogemustega parklamajade projekteerimisel. Ehituse võimalik rahastaja on Tallinna Pank.

Lisaks Roosimaa parklahoonele ja rootslaste kontor-elamule peaks järgmisel aastal Roosikrantsi tänavas valmima ka ERI kinnisvarabüroo hotell või büroohoone ning Tallinna Panga uus kontor.

Hetkel kuum