3. oktoober 1996 kell 22:00

Vanglate valvesüsteemid varsti eraettevõtete kätte

Valvesüsteemide arendamise ettepaneku tegi AS ESS juba paar aastat tagasi. Täitevameti direktori kt Olavi Israeli sõnul jäi see siis soiku, põhjuseks täitevameti administratsiooni vastuseis.

«Tegemist oli lihtsalt inimliku kadedusega, et keegi enne neid oli ideega välja tulnud, « lausus Israel. Ta lisas, et paljuski on ajendanud pakkumuse sahtlist välja kaevamise viimasel ajal sagedaseks muutunud vangide põgenemised.

Justiitsministeeriumi asekantsleri Juhan Partsi sõnul esitab töögrupp ettepanekud koos rahaliste kulutuste arvestusega, millest täitevamet ning justiitsministeerium valivad välja kasulikuma. Või otsustavad pakkumusest hoopis loobuda, lisas Parts.

Kes väljavalitud ettepanekute põhjal korraldatud konkursi võidab, ei osanud ASi ESS marketingidirektor Jaanus Vihandi ütelda. ASi ESS võidu tõenäosust pidas ta aga kõige suuremaks.

Väljavalitud erafirma võtab täielikult üle vanglate korrapidamise ning valvamise funktsiooni, mis nõuab suurt vastutust, rääkis Vihandi. Täna puudub vanglatel valvetehnika, korrapidamine toimub mehaaniliselt.

Olavi Israeli sõnul puuduvad täitevametis «ajuhiiglased», kes suudaksid välja töötada vangla valvekontseptsiooni. Seetõttu kasutatakse enamjaolt väliskonsultantide abi.

Kanada arhitekt, kes on üle maailma projekteerinud 30--40 eravanglahoonet, on teinud ka Eestile ettepaneku oma projekti kohta. Riik peab aga Kanada arhitekti pakkumust liiga kalliks.

Israeli ütlusel on vanglate erastamise esimese etapina on kõige realistlikum plaan anda vanglate majandamine ja haldamine erakätesse.

Kaugemas tulevikus võiks osa kinnispidamisasutusi muutuda täielikult eravanglateks, milles riigil on vaid kontrollija osa, lisas Israel.

Hetkel kuum