7. oktoober 1996 kell 22:00

Armeenia ärimees kohtupingis

Tsiviilhagejana kriminaalprotsessi kaasatud maksuamet süüdistab Särg-Sarkisjani ASi Franklin ühe omaniku ja juhatajana maksudest kõrvalehoidmises. Teda süüdistatakse kohtus ka raamatupidamiseeskirjade täitmata jätmises ja ebaseaduslikus relvaomamises.

Maksuameti andmetel on osa makse tasumata ka Särg-Sarkisjanile kuuluval ASil Joakim ja kooperatiivil Kotkas.

Kohtualune ei võtnud eile kohtus ühtegi süüdistust omaks. Ebaseadusliku relvaomamise kohta kinnitas ta, et ilmselt olid kontori vahelae alt leitud püstoli Bernardelli sinna peitnud eelmised asukad või remondimehed. Must kott püstoliga TT, mis tema firma büroost eelmise aasta septembris läbiotsimisel leiti, oli Särg-Sarkisjanile samuti tundmatu.

Kohtualuse sõnul tegelesid firma raamatupidamisega ainult raamatupidajad, kes aga tihti vahetusid. Tema andis aeg-ajalt allkirju ning erilist huvi raamatupidamiseeskirjade täitmise ega aruannete vastu ei ilmutanud, väitis Särg-Sarkisjan kohtus. Samas kinnitas ta, et ei olnud talle kuulunud firmade palgal ega andnud allkirju.

Maksuameti andmetel on AS Franklin ajavahemikus 1993--1995 saanud tulu 9 miljonit krooni, mille pealt on maksmata 3 miljoni krooni eest makse. Maksuameti esindajatele väitsid firma juhid, et nad majandustegevust ei arenda.

Razmik Särg-Sarkisjani sõnul Franklin tegevust ei alustanud, kuna luhtus plaan rajada Tallinnas Kentmanni tänaval restoran, samuti kavatsus avada hulgiladu.

Särg-Sarkisjan teatas, et ta töötas Franklinis vaid ühe päeva. Tunnistajate ütluste järgi oli ta aga firma tegevjuht.

Dokumentides firma sissetulekute ja väljaminekute kohta on kirjas, et näiteks keegi Razmik sai uusaastakingitusena 6000 krooni maksnud dubljonka, kingitud on 5000kroonine mantel, rendi eest tasuti 16 000 krooni, laste inglise keele tundide eest maksti 1300 krooni. Kaustas «sigaretid Marlboro» on Razmik võrdselt paari teise eesnime pidi mainitud isikuga saanud 20 000 krooni, kaustas «viin» on Razmikile makstud 34 000 krooni.

Särg-Sarkisjan avaldas kohtus kõige üle imestust ja juhtis tähelepanu sellele, et raha vastuvõtmise kohta puudusid allkirjad. «Ma ei tea, mis zhurnaalid need on,» väitis ta. «Mingeid sissetulekuid mul Franklinis ei olnud.»

Ühe anonüümseks jääda soovinud politseitöötaja sõnul on Särg-Sarkisjan seotud kaudselt Armeenia kuritegeliku grupeeringuga Eestis. Ta ei ole armeenlaste liider, rahaga varustaja ega ühiskassa pidaja, väitis sama allikas. Tema kaudu on paljude armeenlaste raha paigutatud legaalsesse ärisse, täpsustas allikas.

Politsei arreteeris Särg-Sarkisjani eelmise aasta septembris ja hoidis teda mitu kuud vahi all.

Hetkel kuum