8. oktoober 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Lääneriikide ja Vene naftakompaniid sõlmisid Läänemere naftajuhtmesüsteemi tasuvusuuringu kokkuleppe.

Naftajuhe, mille ehitamine läheks maksma 2,4--3,4 mld USA dollarit, transpordiks aastas kuni 40 mln tonni naftat Timan-Petshoora naftaväljalt ja Lääne-Siberist klientidele väljaspool SRÜd. Juhe lõpeb mõnes Läänemere sadamas.

Kokkuleppe sõlmisid Venemaa Rosneft, USA Conoco, Suurbritannia naftakompanii British Gas ja IPL, Soome Neste ning Prantsusmaa Total ja Elf Aquitane.

Ameerika Amoco otsustas projektist loobuda. ANI-BNS

Läti parlament kiitis esimesel lugemisel heaks tuleva aasta riigieelarve eelnõu. Lõplikul lugemisel plaanib seim eelarve kinnitada novembri keskpaiku.

Tuleva aasta riigieelarve on koostatud ilma defitsiidita. Tulusid ja kulusid on ette nähtud kokku 1 mlr 11 mln latti. Eelarve arvestab põhiliste makroökonoomiliste näitajate paranemisega järgmisel aastal ning maksude laekuvuse tõusuga, mille seas on ka ebapopulaarne, üle 60 lati (1300 kr) suuruste pensionide puhul kohaldatav pensionimaks. BNS-ETA LEEDU RATIFITSEERIS LEPINGU Poolaga

Leedu seim ratifitseeris eile, 27. juunil Varssavis allakirjastatud vabakaubanduslepingu Poolaga.

Vabakaubandusleppe ratifitseerimine Poolaga on Leedule olulise tähtsusega samm liitumisel Kesk-Euroopa vabakaubanduse assotsiatsiooniga (CEFTA), mille liikmeks Leedu püüdleb, sel ajal kui Poola on lubanud teda sealjuures igati toetada.

Samas vajab Leedu enne CEFTA liikmeks saamist analoogiliste lepingute sõlmimist teistegi selle organisatsiooni maadega. ELTA-ETA

Naftagigandid Texaco ja Shell Oil Co teatasid sel nädalal, et arutavad oma USA naftatöötlemis- ja jaotusettevõtete ühendamist.

Liitumise korral läheks kompanii kontrolli alla 15% USA naftatoodete turust, firma varade koguväärtus oleks 10 mld dollarit.

Kompaniid esinesid avaliku avaldusega pärast seda, kui esmaspäevane The Wall Street Journal kirjutas, et liitumist planeerivad Texaco, Shell ja Star Enterprise, Texaco ja Saudi Araabia ühisettevõte. REUTER-BNS

Kaks Leedus konkureerinud mobiilsidefirmat -- Bite GSM ja Omnitel -- ühendasid oma võrgud, mis peaks parandama side kvaliteeti ja lühendama kõnede ühendamise aega.

Bite GSM alustas tegevust 1995. aastal ning omab praegu üle 10 000 abonendi. Tugijaamad tegutsevad seitsmes suuremas linnas, samuti Vilniuse--Kaunase--Klaipeda ja Vilniuse--Panevezyse--Shiauliai maanteel.

Bite GSMi leviala hõlmab 53% Leedu territooriumist.

Leedu-USA ühisettevõte Omnitel peaks selle aasta lõpuks hõlmama 70% Leedu territooriumist.

Firmad konkureerivad Leedu turul pooleldi riigile kuuluva NMT-side operaatoriga Comliet. BNS

Hetkel kuum