16. oktoober 1996 kell 22:00

Segadus Eesti Tubaka vähemusaktsiate ümber

Erastamisagentuuri aktsiate avaliku müügi projekti juht Martin Kruusi sõnul on Eesti riik seni olnud seisukohal, et vastavalt erastamisprogrammile pannakse Eesti Tubaka vähemusaktsiad avalikku müüki ja seda seisukohta ei ole seni keegi muutnud. «Svenska Tobaks on seni vaid teatanud, et avalik müük ei ole kõige otstarbekam,» teatas Kruus. «Mis on otstarbekas, seda päris detailselt ei ole defineerinud.»

ASi Eesti Tubakas nõukogu liige Sven Papp ütles, et Rootsi pool ehk Svenska Tobaks saatis valitsusele kirja, et oleks põhjust maha istuda ja arutada, mil moel neid aktsiaid praeguses situatsioonis müüa või mis neist üldse saab.

«Umbes kuu aega tagasi tuli erastamisagentuurist puhtformaalne vastus, et saadetagu dokumendid, mille põhjal pannakse kokku prospekt ning aktsiad lähevad müüki,» kommenteeris Papp.

Svenska Tobaksil on Papi sõnul põhimõtteliselt ükskõik, kas need aktsiad pannakse avalikku müüki. Rootslasi rahuldab täiesti, et neile kuulub 67 protsenti Eesti Tubakast.

Samas asub Eesti Tubaka tootmine kõik Rootsis ning Svenska Tobaksil on eksklusiivne Eesti Tubaka toodanguga varustamise leping ja emafirmal on kõik võimalused reguleerida, kus tekib kasum või kahjum, rääkis Papp.

Firma Rootsi osanikud tahaksid nüüd teada, mida kavatseb Eesti riik ette võtta.

Kruusi sõnul tahavad rootslased novembrikuus kohtuda Eesti riigi esindajatega, et rääkida Eesti Tubakast.

Erastamisagentuuri nõukogu arutab Eesti Tubaka aktsiate müügiga seonduvat järgmisel kolmapäeval. «Ma usun, et õigeks arvamuste avaldamiseks läheb alles nüüd,» ütles Kruus.

Ta selgitas, et praeguseks on Eesti Tubaka staatus stabiliseerunud ning on teada, mis saab.

Aasta alguses ei olnud veel teada, kas tootmine lõpetatakse. «See on nüüd selge, et Eestis tootmist ei ole,» lausus Kruus.

Kui ettevõte jääks tegutsema mingi väga eduka kaubandusettevõttena, kellel on Priima, Ekstra, Rumba jms kaubamärgid ja kes turustab neid tooteid sõltumata, kas neid valmistatakse Tallinnas või Malmös, võiksid aktsiad avalikku müüki minna.

Seda, et aktsiate kohta midagi sellel aastal otsustatakse, ei ole aga kindlasti loota, ütles Kruus lõpetuseks.

Hetkel kuum