17. oktoober 1996 kell 22:00

Poole aastaga börsile

Eesti esimese ja seni ainsa ettevõttena on börsile jõudnud Pennu Computer Technology.

Pennu aktsiaemissiooni korraldanud Balti Cresco Investeerimisgrupi juhatuse esimehe Indrek Rahumaa sõnul on börsil noteerimisega võimalik uusemissioon kallimalt maha müüa kui lihtsalt paari asjast huvitatud investori leidmisel. Börsil noteerimine tõstab firma aktsiate likviidsust ning investorid on valmis aktsiaid kõrgema hinnaga ostma.

Arenenud riikides toimuvad uued emissioonid siis, kui aktsiahinnad börsil tõusevad, mil kapitali hankimine aktsiate emiteerimise kaudu on ettevõttele tunduvalt odavam.

Aktsiate börsil noteerimisega võidavad enam firma praegused aktsionärid. Esiteks on neil võimalik ettevõtte aktsiatega vabalt tehinguid teha, teiseks aktsepteerib pank börsil noteeritud aktsiaid laenu taotlemisel garantiina.

Tähelepanuta ei võiks jätta meediakanalite kõrgendatud huvi ettevõtte vastu, kes oma aktsiaid börsil kavatseb noteerida. See tähendab tasuta reklaamiaega.

Kui mujal maailmas sätestab seadus avalike, sh ka börsil noteerimata ettevõtete informatsiooni avaldamise kohustuse, siis Eestis selline seadus puudub. Tallinna börsi esindaja Rain Semperi sõnul võibki ettevõtete senine börsipelgus olla tingitud kohustuste vahest.

Ettevõtte börsil noteerimiseks:

- peavad väärtpaberid olema dematerialiseeritud ning taotlus peab hõlmama kõiki sama tüüpi aktsiaid.

- peab vähemalt 25% noteeritavatest aktsiatest kuuluma avalikkusele.

- peab põhinimekirjas noteerimiseks olema vähemalt 200, lisanimekirjas vähemalt 100 aktsionäri.

- peab aktsiate turuväärtus (või omakapital) olema põhinimekirjas vähemalt 100 miljonit, lisanimekirjas 10 miljonit krooni.

- peab põhikiri lubama aktsiatega vabalt kaubelda.

Hetkel kuum