4. november 1996 kell 22:00

Rakvere lihakombinaadi aktsia hind normaliseerub

Rakvere lihakombinaadi aktsia keskmine hind tõusis börsi vabaturule tulekuga kiiresti kuue kroonini, viimasel nädalal on see langenud aga 5,6 kroonini. Väärtpaberispetsialistide hinnangul kujundab aktsia hinda turul aktsiate nõudluse ja pakkumise vahekord, kuna ettevõte pole avaldanud oma majandustulemusi.

Ettevõtte turuväärtus ei ole eriti kõrge ja seetõttu võib iga nõudluse-pakkumise vahekorra muutumine kaasa tuua päris suure hinnanihke, väidavad väärtpaberispetsialistid. Nõudluse taastamiseks on vaja teada ettevõtte majandustulemusi, et näha, kas põhivara on suudetud teenima panna ja kahjumit vähendada.

Hansapanga analüütiku Katrin Kaarli sõnul on praegu tegemist ettevõtte majandustulemuste ootusest tingitud vaikse perioodiga, mille järel võiks aktsia hind jälle tõusta. «Ma ei arva, et endine kuuekroonine hinnatase oli üle hinnatud,» lausus Kaarli.

Võimalikud põhjused, miks Rakvere lihakombinaadi tuumikinvestor AS ETFC Grupp pole ettevõtte poolaastatulemusi avaldanud, on ühelt poolt võimalus, et majandustulemused on kehvemad, kui prognoositi, või on tuumikinvestor huvitatud aktsiate odavalt kokkuostmisest. Esimese võimaluse tõenäosus on väärtpaberispetsialistide hinnangul väike.

ETFC Grupi juhatuse esimehe Ants Laose sõnul ei ole Rakvere lihakombinaadi tuumikinvestor oma aktsiapakiga läinud börsile ega sekkunud aktsiahinna kujunemisse. «Samas ei näe ma ka põhjust, miks peaksime seda täna tegema,» tunnistas ta.

Võttes aluseks Rakvere lihakombinaadi kasumlikkuse näitaja, oli Laose sõnul aktsia vahepealne enam kui kuuekroonine hind liiga kõrge. «Vaatamata sellele, et lihakombinaadil on suur potentsiaal, oleneb ta suuresti riigi põllumajanduspoliitikast,» ütles Laos. «Kuna selles osas pole olnud mingit reaalset muutust, siis arvan, et aktsiahinna langus on normaalne.»

Laos sõnas, et kui lihakombinaadi puhaskasum oleks 5--10 protsenti käibest, võiks ka aktsia hind olla turul 8--10 krooni praeguse 5--6 krooni asemel. Rakvere lihakombinaadi rentaablus on praegu vaid 1--2 protsenti, tunnistas ta.

Kui ETFC Grupp hakkab tulevikus haldama ka seakasvatusettevõtteid ja AS Ekseko toodab näiteks tooret Rakvere lihakombinaadile, peaks see Laose sõnul mõjuma positiivselt ka lihakombinaadi aktsia hinnale. ETFC Grupp on Eesti suurimat seakasvatust, ASi Ekseko, saneerinud mitme miljoni krooniga. Veel sellel kuul püüavad ETFC Grupi omanikud jõuda selgusele, kui radikaalselt ja milliste vahenditega on kontsernil mõistlik seakasvatusse sekkuda.

Hetkel kuum