6. november 1996 kell 22:00

Majanduskurss ei muutu

«Peaksime suutma hoida majandust senisel kursil,» ütles tööminister Robert Reich Clintoni eelseisvat presidendiperioodi kommenteerides. Reich ei näe põhjust, miks viis ja pool aastat kestnud majandusekspansioon ei võiks jätkuda veel neli aastat. Majanduskasv võiks olla kiiremgi kui valitsuse eelolevaks aastaks prognoositud 2,3 protsenti.

Läinud nädalal avaldatud kolmanda kvartali majandustulemused viitasid USA majanduskasvu mõningasele aeglustumisele. Kolmandas kvartalis suurenes sisemajanduse kogutoodang vaid 2,2 protsendi võrra, kõrvutatuna 4,7protsendilise kasvuga teises kvartalis. Tänavuseks juurdekasvuks ennustas Reich 2,5 protsenti.

Clintoni eesmärk on föderaaleelarve 2002. aastaks tasakaalu saada. Kuid sellega veel ei piirduta. «Tegelik eesmärk /--/ on defitsiidi alaline kärpimine,» ütles Valge Maja peaökonomist Joseph Stiglitz.

Selleks tuleb aga revideerida vaeste ja vanurite sotsiaalkindlustusprogramme Medicaid ja Medicare. Clintoni sõnul on vaja demokraatide ja vabariiklaste ühiseid jõupingutusi ning võib-olla ka kahepoolse komisjoni loomist, et tegelda sotsiaalkulutuste plahvatusliku kasvuga olukorras, kus beebibuumi põlvkond jõuab pensioniikka.

Väliskaubanduses kavatseb Clintoni administratsioon jätkata turgude avamise poliitikat. Esialgu puuduvad märgid, mis viitaksid kavale kasutada ekspordi toetamiseks nõrgemat dollarit. Rahandusminister Robert Rubin on korduvalt kinnitanud, et tugev dollar on Ühendriikide huvides, kuna hoiab inflatsiooni ja intressiäärad kontrolli all. Samas vähendab tugev valuuta USA kaupade konkurentsivõimet maailmaturgudel.

Euroopa Liit loodab Clintoni eeloleval ametiajal lahendada mitu USA ja Euroopa vahelist tüliküsimust. Eelkõige ootab lahendust Helms-Burtoni seadus, millega USA kehtestas sanktsioonid Kuubas ettevõtlust arendavate ärimeeste vastu. See, et Clinton seaduse rakendamise jaanuarini edasi lükkas, annab Euroopale lootust.

Muude lahendust ootavate küsimuste hulgas on sidemed Iraani ja Iraagiga, telekommunikatsioonitööstus ning ülemaailme pooljuhtide turg. Samuti on lahkarvamusi järgmisel kuul Singapuris toimuva WTO ministrite kohtumise päevakava osas.

Pakilisemateks välispoliitilisteks küsimusteks on otsused toetuse jätkamise üle NATO rahuvalveprogrammile Bosnias, USA võla tasumine ÜRO-le, Lähis-Ida rahuprotsess, sidemed Hiina ning muude Aasia riikidega. REUTER-ÄP-BNS

Hetkel kuum