14. november 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Poola ja Venemaa kirjutasid alla mitmele majanduskokkuleppele, näidates valmisolekut koostööks, vaatamata lahkarvamustele NATO ja ELi küsimuses.

Kokkulepped, mis sündisid Poola peaministri Wlodzimierz Cimoszewiczi Venemaa-visiidi ajal, puudutavad kaubavahetuse liberaliseerimist ja vanade võlgade klaarimist.

Cimoszewicz ütles, et kohtumisel Vene poolega oli arutusel ka koostöö investeeringute ja panganduse alal ning ühine võitlus organiseeritud kuritegevuse vastu. REUTER-BNS

Soome firma Primalco Oy keskendab tootmise järgmise aasta aprilli alguseks oma Rajamäe tehasesse. «Rajamäe tehase tootmismaht kasvab 65 miljonilt pudelilt 100 miljonile pudelile aastas. 40% toodangust läheb ekspordiks,» ütles tegevdirektori asetäitja Olli Hakkarainen.

Rajamäel toodetakse praegu kõik Primalco viinad ning veel mitmeid maitsestatud alkoholijooke. Edaspidi hakatakse tehases villima importveine, konjakeid ja viskisid, samuti kangeid veine ja likööre, mida praegu villitakse Salmisaares.

Primalco toodab ka kodumaisest odrast etanooli, tärklist ning mitmeid loomasöötasid. STT-BNS

Rootsi alandab õlleaktsiisi 38% võrra, muutes õlle Rootsis odavamaks kui Soomes.

Õllereisid Eestisse on juba aastaid viinud alla õlle läbimüügi Soomes ning nüüd ähvardab sealseid õlletootjaid oht ka teise naaberriigi poolt.

Soomes on õlu maksustatud 65protsendilise aktsiisiga, mis tähendab seda, et iga keskmise kangusega õlleliitri pealt saab Soome riik 20,27 Eesti krooni. STT-BNS LIETUVOS Telekomas tahab monopoliks

Leedu riigiettevõte Lietuvos Telekomas tahab riigi telekommunikatsioonid monopoliseerida. Lietuvos Telekomas tahab investeerida 28 miljonit litti sõltumatu kaugsidekompanii Lintel aktsiakapitali ja saada selle omanikuks. Valitsus on sellise investeeringu heaks kiitnud, kuid tarvis on ka parlamendi nõusolekut.

Pärast seda investeeringut hakkaks Lietuvos Telekomasile kuuluma 98,8 protsenti Linteli aktsiatest praeguse 49,8 protsendi asemel. Praegu teenindab Lintel umbes kolmandikku Leedu rahvusvahelistest telefonikõnedest. BNS

DHLi ärihinnaindeks näitab, et Moskva on lääneriikide ärijuhtide jaoks kõige kallim pealinn neljas kategoorias kümnest. Moskva on kümne olulise kuluartikli poolest peaaegu kolm korda kallim kui London. Moskvale järgnesid Tirana, Ljubljana, Budapest ja Kiiev.

Odavaimad pealinnad olid Chishinau ja Bratislava. Skopje, Zagreb, Belgrad, Minsk, Bukarest, Varssavi, Sofia ja Praha jäid kahe grupi vahepeale.

Uurimus koostati 15 Ida-Euroopa linna kohta. REUTER-BNS

Venemaa suurim, Krasnojarski krais Olimpiadinski leiukohas asuv kullatöötlemiskombinaat peatas töö, kuna puudub raha 50 tonni kuulveskitele vajalike metallkuulide toomiseks, selleks on vaja 300 miljonit rubla.

Kombinaat on kulda pakkunud paljudele Krasnojarski, Moskva ja teiste linnade pankadele, kuid need on kõik pakkumuse tagasi lükanud. Kombinaadi tühiseis ühe tunni jooksul läheb tunduvalt kallimaks kui see 300 miljonit, mida metallkuulide kohaletoomiseks vaja. RIA NOVOSTI-ETA

Venemaa sisemajanduse kogutoodang (SKT) kahanes oktoobris ühe protsendi võrra septembriga võrreldes ning kuue protsendi võrra möödunud aasta oktoobriga võrreldes, teatas riiklik statistikakomitee.

Aasta esimese üheksa kuuga alanes SKT kuue protsendi võrra 1995. aasta jaanuari-septembriga võrreldes.

Seega ei ole Venemaa ka kuuendal reformiaastal üle saanud majanduslangusest. Miljonid töölised ja pensionärid ei ole kuude kaupa ette nähtud raha kätte saanud ning valitsusel pole raha olukorra parandamiseks. AP-BNS

Hetkel kuum