18. november 1996 kell 22:00

Ida-Euroopas pööre paremale

Constantinescu, kelle tsentristlik demokraatlik konventsioon oli võidukas ka hiljutistel parlamendivalimistel, võitis pühapäevased presidendivalimised seitsmeprotsendilise eduga 1989. aastast riiki juhtinud Ion Iliescu ees.

Rumeenia on viimane Ida-Euroopa riik, kus endised kommunistid seni võimul olid. Viimastel kuudel naases paremtsentristlik valitsus võimule Leedus, Bulgaaria hääletas maha ekskommunistist presidendikandidaadi. Tshehhi parlamendi ülemkoja valimiste esimese vooru võitis peaminister Vaclav Klausi kodanike demokraatlik partei. Sellega on viimaste aastate ekskommunistide võidumarss Ida-Euroopas pidurdunud.

Constantinescu valimislubadus oli ellu viia ekskommunistliku Iliescu seitse aastat väldanud valitsusaja jooksul soikunud reformid. Sinna alla kuulub nii erastamisprotsessi kiirendamine, valuutaturgude liberaliseerimine, range finants- ja monetaarpoliitika kui ka piirangute kõrvaldamine välisinvesteeringutelt, et tõsta elustandardit riigis, kus kuupalk ulatub vaid 100 dollarini. Välisinvesteeringute suurendamiseks on kavas olulised muudatused seadusandluses. Seni on Rumeeniasse investeeritud vaid 2,1 mld dollarit.

Pärast võidueufooriat tuleb võitjatel kiiresti kohaneda ilustamata reaalsusega, mis tähendab valuuta kukkumist, kaubandus- ja eelarvedefitsiidi kasvu ning vapustusi pangandussüsteemis, ennustavad majandusanalüütikud.

Analüütikud hoiatavad, et uuel valitsusel tuleb loobuda oma kulukatest lubadustest sotsiaalpoliitika alal, et kindlustada riigile rahvusvaheliste institutsioonide rahaline toetus, mis on vajalik eelarveaukude finantseerimiseks ning kütuse varumiseks eelolevaks talveks.

Rumeenial tuleb taastada sidemed rahvusvahelise valuutafondiga, mis rahulolematuna aeglaste reformide üle peatas sel aastal tugilaenud Rumeeniale. REUTER-ÄP

Hetkel kuum