19. november 1996 kell 22:00

Norrat kollitab inflatsioon

Kui Norra keskpank baasintresse poole protsendi võrra alandas, siis oli see turule täielikuks ootamatuseks. Keskpanga peadirektor Kjell Storvik oli vahetult enne seda väljendanud muret inflatsiooni pärast. Selle avaldusega uinutas ta turu usku, et pank mitte üksnes ei kaitse stabiilset valuutakurssi, vaid ka võtab arvesse majanduse ülekuumenemise ohtu.

Kuid keskpank täidab punktipealt valitsuselt saadud korraldusi. Ning intresside alandamist kommenteeris uus rahandusminister Jens Stoltenberg järgmiselt: «Norra Panga ülesanne on endiselt valuutakursi stabiilsuse hoidmine. Kuid majandust stabiliseeritakse finantspoliitikaga.»

Paraku arvavad ökonomistid väljaspool Norra Panka ja rahandusministeeriumi teistmoodi. «See intresside alandamise otsus oli väga õnnetu. Samal ajal kui kõik märgid näitavad majanduse ülekuumenemist ja inflatsiooniohtu, stimuleerime me intresside alandamisega neid protsesse veelgi. Praegu tulnuks intresse hoopis tõsta,» ütles Handelsbankeni peaökonomist Oslos Knut Anton Mork. Tema hinnangul tõuseb Norra inflatsioon tuleval aastal 3,5 ja 1998. a nelja protsendini.

Intresside alandamine on krooni stabiliseerinud, kuid mitte nõrgendanud. Stabiilsus on tingitud eeskätt Rootsi ja Norra vahelise intressierinevuse muutumisest, mille tulemusena on nüüd raha soodsam paigutada Rootsi kroonidesse, selgitas Mork.

Septembris ja oktoobris olid Norra intressid 30--40 intressipunkti võrra kõrgemad kui Rootsi omad. Varem olid Rootsil Põhjala kõrgeimad intressid, aga kui Norra jäi Põhjalas ainsaks kõrge intressi maaks, ärgitas see raha paigutama Norra kroonidesse.

Praeguse intressi alandamisega muutus olukord jälle ning nüüd jääb Norra kolme kuu intress 45 intressipunkti võrra Rootsi omale alla. Kuid ometi ei ole surve veel päris möödas, sest investeerijad ei arva, et väga kindel oleks Rootsi krooni eelistada.

Kaugemas tulevikus võib intresside alandamine olla Norra kroonile siis kergenduseks, arvab peaökonomist. Sest varem või hiljem jõuab turg arusaamisele, et Norra madala intressi poliitika ergutab inflatsiooni. Ja sellisel juhul ei taha keegi investeerida valuutasse, mis kaotab inflatsiooni tõttu oma väärtust, ennustab Knut Mork.

Norras on praegu väga suur kiusatus laenu teha. Eluasemelaenu intress on praegu 5,1 ja 5,6% vahel, mis on viimase kolmekümne aasta madalaim. Pärast seda, kui pangad on vastumeelselt alandanud oma laenuintresse, on pankades tekkinud laenujärjekorrad.

Ka fondibörsi indeks on viimasel nädalal saavutanud ajaloolised noteeringud. Selle põhjuseks on asjaolu, et äkitselt on aktsiad muutunud populaarsemaks kui intresse kandvad väärtpaberid. DI

Hetkel kuum