9. detsember 1996 kell 22:00

Eesti Tubaka aktsiad müüki

Erastamisagentuurist teatati, et müüki pannakse kogu riigi osalus Eesti Tubakas ehk 65 864 aktsiat, mille alghind on 81,5 miljonit krooni. Enampakkumise eritingimus on, et pakkumus tuleb teha kõikide aktsiate ostmiseks korraga.

Enampakkumise võidab kõrgeima ostuhinna teinud pakkuja. Eelisostuõigus on Eesti Tubaka teisel aktsionäril, Rootsi tubakafirmal Svenska Tobaks.

Viimane võib soovi korral osta ka vaid osa müüki minevatest aktsiatest. Järelejäänud aktsiad peab ostma enampakkumise võitja proportsionaalselt kujuneva hinnaga.

Poole ostetavate aktsiate hinnast saab tasuda EVP-kroonides, võimalik on tasuda kuni kolmeaastase järelmaksuga aastaintressiga 10 protsenti.

ASi Talinvest projektijuht Meelis Männik ütles, et tõenäoliselt ei ole neil tingimustel Eesti Tubaka aktsiate tahtjaid palju. «Praegu ei oska kommenteerida, kui suurt huvi võiksid need aktsiad tekitada,» ütles Männik. Samas avaldas ta arvamust, et alghind 81,5 miljonit krooni 32,9 protsendi aktsiate eest on selline, mida igaüks ei küüni pakkuma. Heal juhul võib Männiku sõnul tulla kaks-kolm pakkumust.

«Võib juhtuda, et mõned pangad teevad ühispakkumuse,» märkis ta.

«Muidugi võib juhtuda selline asi, et keegi tõesti omandab sellise osa Eesti Tubakast ja tehakse lobby-tööd ning lõpuks muutub seadus nii, et tootmine võib jälle mõttekaks muutuda.» Männik lisas samas, et seda on raske uskuda.

«Kui nad (erastamisagentuur -- toim) müüksid kümne protsendi kaupa, oleks ka pakkujaid rohkem ning lõpphind oleks kokkuvõttes kõrgem, « lausus Männik. «Liiga suurt tükki korraga müües võib juhtuda, et hind alghinnast kõrgemale ei lähe.»

Männik ei välistanud ka varianti, et Eesti Tubaka aktsiaid ei suudeta seekord maha müüa. Küsimusele, kas Talinvestile võib Eesti Tubakas praeguses seisus huvi pakkuda, vastas Männik, et tema arvates mitte.

Eesti Tubakas on käesoleva aasta jooksul tootmisettevõttest reorganiseeritud turundusettevõtteks. Firma kaubamärki kandvaid sigarette toodetakse praegu Malmös Svenska Tobaksile kuuluvas tehases. Rootsi firma juhid tõid tootmise ümberkolimise põhjuseks aasta alguses kehtima hakanud võrdse aktsiisimäära kõigile sigarettidele Eestis. Tubakatoodete valmistamine Eestis ei olnud rootslaste sõnul enam otstarbekas.

Eesti Tubaka eelmise aasta 70 protsendi suurune turuosa on praeguseks kahanenud 45 protsendile. Firma 1995. aasta käive oli 215,5 miljonit krooni ja kasum 44 miljonit krooni. Selle aasta majandusnäitajaid pole Eesti Tubakas avaldanud, kuid suve alguses müüginäitajaid kommenteerides ütles firma tollane peadirektor Boris Oks, et aastakäive on inflatsioonist tulenevalt enam-vähem samas suurusjärgus kui eelmisel aastal.

Hetkel kuum