16. detsember 1996 kell 22:00

EVEA müüb ennast ise

Peale esimesi tööpäevi selgus, et olukord EVEAs on hullem kui algul tundus, tunnistab seni EVEAd juhtiv Ain Noormägi täna. «Tundub, et Eestis peab ennast ettevõtjateks 4--5 korda rohkem inimesi, kui neid tegelikult on,» lausub ta.

Kui kaheksa aastat tagasi koonduti EVEAsse selleks, et väikeettevõtjate õiguste eest riigikogus ja pressis võidelda, siis nüüdseks on EVEA tegevus hakanud kommertsialiseeruma. Praegu me juba müüme EVEA liikmelisust, ei häbene Noormägi tunnistamast. Aktiivsemaks muutumise tingis konkurents turul.

Väide, et EVEA on oma aja ammu ära elanud, polevat Noormägi sõnul siiski tõene. Kui suvel oli oma liikmemaksu tasunud umbes veerand firmadest, siis tänaseks on sellele lisandunud teine veerand.

EVEA asutajaliige Kersti Kraas firmast Ewitak lausub, et üle hulga aja ta tunneb taas, et EVEAs on midagi toimuma hakanud. «Kui ma sinna astusin, tahtsin kuu aja pärast välja astuda, kuid kuna raha oli makstud, ei saanud seda teha,» põhjendab ta vahepeal aastateks EVEAga katkenud suhteid.

Reisibüroo Restling tegevdirektor Tiiu Mägi põhjendab enda firma liitumist EVEAga paar kuud tagasi nii Noormägi poolt tehtud pakkumisega, teisest küljest aga EVEA pakutava koolituse ja ärikontaktidega. Otsest praktilist kasu EVEA-lt me ei ootagi, lisab ta.

Olen EVEAs töötamise ajal mitmed oma seisukohad ümber hinnanud, eelkõige puudutab see laenu võtmist, räägib Noormägi. Tema arvates valitseb Eestis praegu tendents, kus iga väikeettevõtja tahab iga hinna eest laenu võtta.

«Talle tuleks teha selgeks, et ära sa jumala eest laenu võta, kui on näha, et selle eest tuleb panna panti maja, auto ja korter,» räägib Noormägi. Meil kukutakse ehitama, siis lõpeb raha, seda keegi juurde ei anna ja väikeettevõtja on jäänud ilma nii ehitusest kui ka panditud varast, kirjeldab ta.

Isiklikud väikeettevõtja kogemused sai Noormägi Saaremaal mitme põllumajanduse-, hotellinduse- ning hulgikaubandusega tegeleva firma omanikuna. Alles hiljuti müüs ta Saaremaal maha Tahula motelli.

Kõige olulisemaks EVEAs peab Noormägi võitlust vaenlasega number üks -- bürokaraatiga.

Eestis võetakse vastu suhteliselt lakoonilisi seadusi, kuid iga seadusega käib kaasas paks pakk rakendusjuhiseid, mis mõnikord muudavad seadust ennast ja annavad ametnikule tohutu omavoli. «Tallinna maksuametis on neli korrust ja igal korrusel kehtivad omaette reeglid,» märgib Noormägi.

Ettevõtjad kurdavad, et seadused muutuvad täna Eestis nii kiiresti, et tihti pole arukad ametnikudki kursis viimase seaduse muutmise seaduse muutmise eelnõuga. Kust siis ettevõtja peab neid teadma, küsib Noormägi

Ta räägib, kuidas väikeettevõtjate viimasel kohtumisel reformierakonnaga sattus isegi riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Jürgen Ligi segadusse käibemaksuseaduse parandustega.

Tekkis küsimus, kas see on esimene, teine, kolmas või neljas variant ning seaduseelnõu üks autoreid ei orienteerunud selles enam isegi, meenutab EVEA juht.

«Mingid imelised jõud suudavad läbi suruda totra paranduse, mis võib kogu seaduse täitmise teha problemaatiliseks. Kui mõne aja pärast tuleb kellelgi mõistus pähe, tehakse parandusse omakorda parandus ja siis on koos tõeline puder ja kapsad,» lausub Noormägi.

Hetkel kuum