12. jaanuar 1997 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

1996. aastal võtsid Läti sadamad vastu rekordkoguse kaupa -- 45 miljonit tonni.

Läti transiitveo assotsiatsiooni kohtumisel ütles peaminister Andris Shkele, et see on umbes sama palju kui maailmakuulsal Hamburgi sadamal ning rohkem kui Soome ja Peterburi sadamatel kokku.

Läti peaminister oli veendunud, et sel aastal jõutakse «uude kaalukategooriasse». Oma optimismi põhjendas Shkele valitsuse uue lähenemisega transiitveole, mis annab ligi neljandiku Läti SKPst.

Peaminister lisas, et lähiajal alustatakse töid Ventspilsi sadama süvendamiseks, mis annab võimaluse võtta vastu 100- ja enamatonniseid aluseid. «Taolisi võimalusi Eesti sadamates ega Peterburis ei ole,» ütles Shkele. RIA NOVOSTI-ETA

Eesti börsibuum on nakatanud ka Leedut. Leedu aktsiaturu kogukäive ulatus reedel 1,57 miljoni litini ning 55,11 punkti tõusnud börsiindeks jõudis rekordilisele 1929,16 punkti tasemele.

«Börs on elavnenud, kuna annab investoritele võimaluse teenida suuremaid kasumeid kui valitsuse võlakirjad või pangadeposiidid,» kommenteerisid diilerid.

Suurimad tõusjad olid Birzai Milk, Ekranas ning pankadest Ukio Bankas.

Ühe diileri sõnul on raha, mis põhjustas viiamste nädalate börsibuumi Eestis, leidmas teed Leedusse. REUTER-ÄP

Rootsi statistikakeskuse eelteadete järgi suurenes väliskaubanduse ülejääk möödunud aasta novembris 12,5 miljardi kroonini.

Sesoonse korrigeerimise järel oli väliskaubanduse ülejääk 12,4 miljardit krooni, võrreldes 11,9 miljardiga oktoobris. 1995. aasta novembris oli see 10,6 miljardit krooni.

Import vähenes möödunud aastaga võrreldes 5,0 protsenti 39,2 miljardi kroonini. Eksport püsis aga stabiilsena -- 51,7 miljardi krooni tasemel. BNS

Rootsi ehitusfirma Skanska AB kirjutas reedel alla oma seni suurimale tellimusele USAst, mille väärtus on 2,8 miljardit Rootsi krooni.

«Skanska USA tütarettevõte Slattery sõlmis lepingu gigantse Bostoni maantee-ehitusprojektiga Keskarter pikenduse järgmise lõigu ehitamiseks koos veel kolme firmaga,» ütles Skanska.

Slattery vastutab kolmandiku ehituse eest, kuhu kuuluvad ka keerukad mitmetasandilised ristteed ja tunnelid. REUTER-ETA

Hetkel kuum