15. jaanuar 1997 kell 22:00

Puidutehas Iisakule

Endisesse juurviljahoidlasse rajatud väiketehase rajamine läks maksma 8,5 miljonit krooni, millest 6 miljonit on ASi Ware juhataja Raivo Raapi sõnul laenukapital.

Raap rääkis, et tänaseks on juba sõlmitud leping Rootsi firmaga, kes on nõus ostma tehase toodangut täies mahus kuni aastani 2000. Huvi toodangu ostmise vastu on tuntud ka Saksamaal ja T?ehhis, kust on soovitud osta 2000 ruutmeetrit madalama kvaliteediga liimpuitplaate.

Läbirääkimisi toodangu müümise üle on Raapi ütlusel peetud ka kohalike väiketootjatega. Nemad on aga huvitatud madalama kvaliteediga odavamate plaatide ostmisest.

Tehase projekti aitasid finantseerida Põhja-Eesti Pank, regionaalpoliitika fond, AS HF Liising ja Rootsi finantseerimisfirma Sykab Finance, kelle kaudu saadi laenukapitali Rootsist.

Iisaku puidutehase projekt sai alguse kaks aastat tagasi, mil hakati projekti arutama regionaalpoliitika fondiga. Kuna aga fondil polnud vajalikul hulgal rahalisi vahendeid projekti finantseerimiseks, olime sunnitud kaasama välisinvestoreid, meenutas Raap.

Liimpuitplaatide tehase juhataja Andres Rannik ütles, et kuivati on Eestisse toonud Rootsi firma Utek AB ning press on pärit AB Stenlundilt. Ranniku väitel on seadmed liisitud kaheks aastaks.

Raivo Raapi kinnitusel aitasid rootslased neid ka oskusteabega, koolitasid välja töötajad ning komplekteerisid ja paigaldasid seadmed.

Ühes vahetuses töötab tehases 12 inimest ja selle aja jooksul suudetakse toota 250 ruutmeetrit liimpuitplaate. Kui lisandub ka teine vahetus, saavad väiketehases Ranniku sõnul tööd 20 inimest.

Iisaku vallavanem Paavo Palmet ütles, et tööle hakanud väiketehas aitab kindlasti veidigi leevendada tööpuudust Ida-Virumaal.

Kogu projekti elluviimist koordineerinud Jan-Erik Wall firmast Wallska Trä AB, rääkis, et tehase toodangut on võimalik edasi müüa Rootsis, Norras ja miks mitte ka Suurbritannias. «Näiteks tõin ma endaga kaasa ostupakkumuse miljoni Eesti krooni eest,» lisas ta.

Seni on Eesti kapitalil põhinev AS Ware tegelenud vaid ehituse alal. Raap ütles, et selle aasta lõpuks peaksid ehitustegevus ja puiduäri saavutama firma käibes võrdse taseme.

Kas Ware aga kavatseb tulevikus puiduäri laiendada ning ehitustegevusest täielikult loobuda, on Raapi väitel täna veel vara öelda.

Mööblitootja ASi Tarmeko direktori asetäitja Aivo Leppsoo sõnul saab ASi Ware uut liimpuitplaaditehase tegevust kommenteerida alles pärast toodetega tutvumist. Tarmeko valmistab liimpuitu aga praegu enda tarbeks ise, sest Eesti liimpuidutehaste toodang on meie jaoks ebastabiilne, lisas Leppsoo.

Hetkel kuum