16. jaanuar 1997 kell 22:00

Ärge kartke avalikustada

Maailmas sünnib palju imelikke asju. Üks neist on see, et Tallinn on saanud omale järgemööda kahtlase taustaga linnapead. Paraku.

Veel pole ununenud endised linnapead -- Hardo Aasmäe lohakas juhtimisstiil ja Jaak Tamme müstilised korteriostutehingud --, kui juba hakkab päevavalgele tulema Robert Lepiksoni osalus kahtlases metallibisnises.

Lepikson ütles ühes teleintervjuus, et tema suurejoonelised ärid pole Eestiga seotud. Nüüd avalikkuse ette jõudnud info kohaselt selgub, et teda ei sidunud Eestiga ka positiivsed huvid. Võib ainult imetleda osavust, millega sellise renomeega mees end linnapea kohale sokutas, kasutades selleks tuntud poliitilise mänguri Edgar Savisaare unustamatuid teeneid.

Mida teha, et vältida kahtlase minevikuga inimeste sattumist kõrgetele ametikohtadele? Poolteist aastat tagasi olid poliitikud need, kes ajakirjanduse kaudu lindiskandaali avalikkuse ette tõid. Ebaeetilise teo kiire avalikustamine purustas igaveseks Savisaare ?ansid poliitikas esimest meest mängida ja aitas president Lennart Meri nägemuse kohaselt ühiskonda ebaeetilisest saastast puhastada.

Ka nüüd, kui Tallinna linnapea allilmaga seostatud minevik vajab tõsisemat uurimist, peab poliitikutel jätkuma julgust avalikustamiseks, sest et poliitikuid on volitatud valdama kogu informatsiooni. Ja sellepärast, et avalikustamine on vaieldamatult in terves läänemaailmas, kes toetub oma ideoloogias paljastatud Watergate'i afäärile USAs.

Karta pole siin midagi. Lindiskandaali vallandanud koonderakondlane Vahur Glaase tegutseb tänaseni edukalt riigikogus. Aeg on asuda tegudele. Ehk nagu ütles Nõukogude Liidu viimane liider Mihhail Gorbat?ov: «Rohkem avalikustamist!»

Hetkel kuum