20. jaanuar 1997 kell 22:00

Pangad suunavad aktsiaturgu

Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis väitis, et Prosperitas loodi selleks, et soovi korral oleks väikeinvestoritel võimalik ka Hansapanga kontorist panga aktsiaid osta.

Mõisa sõnul lapivad pangad Prosperitase kaudu krediidiasutuste seaduses esinevaid lünki. Praeguse seaduse järgi ei tohi pank tresooraktsiaid ehk omaaktsiaid bilansis omada. «Pank võiks pool kuni ühe protsendi oma aktsiapakist omada,» lausus Mõis.

Erandkorras on Eesti Pank lubanud oma aktsiate bilansis hoidmist Eesti Maapangale, kellel tekkisid need aktsiad nelja panga liitumise järel 1995. aasta lõpus. Maapank viis omaaktsiad bilansist välja eelmise aasta lõpus.

Hansapanga juhatuse liige Tiina Mõis ütles, et Prosperitas on valdusfirma, kus töötab vaid raamatupidaja. Tema väitel võivad aktsiahinna kujundamisega tegeleda Prosperitasest hargnevad ettevõtted. Samas märkis Tiina Mõis, et ta ei usu mingisse aktsiaturu kokkuvarisemisse.

Prosperitase aktsiapakk jaguneb Hansapanga, Hoiupanga, Tallinna Panga ja Forekspanga vahel võrdselt. Prosperitas omab ka Hansapanga ühe suuraktsionäri ASi Flotten aktsiaid. Flotten kaupleb aktiivselt Hansapanga aktsiatega ja on samas ka Hansapanga tütarfirma.

Väärtpaberiinspektsiooni esindaja kinnitas Äripäevale, et Prosperitase taoliste firmade kaudu on pankadel võimalik toetusostude abil vältida aktsiahinna langust või tõsta aktsiahinda. Vahetevahel on turuosalised huvitatud ka mõne ettevõtte aktsiate hinna langetamisest, et neid hiljem soodsalt kokku osta, kinnitas sama allikas.

Äripäevale teadaolevalt on Prosperitase vastu huvi tundnud ka Eesti Panga pangainspektsioon, kelle hinnangul on Prosperitase tegevus aktsiahindade kergitamisel taunimisväärne. Otseseid meetmeid keskpank Prosperitase tegevuse ohjeldamiseks kasutusele võtta ei saa.

Ühe väärtpaberispetsialisti selgitust mööda on aktsiahindade kontrollimine toetusostude abil ohtlik, kuna paljud väikeinvestorid viivad kerget õnne otsides börsile oma viimase raha ja võivad nn aktsiamulli lõhkemisel kaotada sellest suurema osa.

Tallinna Panga nõukogu aseesimees Targo Raus tunnistas, et kuigi teoreetiliselt oleks Prosperitase kaudu võimalik aktsiahinna tõuse ja langusi mõjutada, ei ole see väikese pööritatava raha tõttu võimalik. Rausi väitel poleks pangale oma aktsia hinna põhjuseta tõus kasulik, sest hiljem võib see kiiresti alla kukkuda.

Äripäevale teadaolevalt on Prosperitas nelja panga aktsiate turult kokkuostmiseks laenanud raha ka teistest Eesti kommertspankadest.

Targo Rausi sõnul toimib Eesti aktsiaturul kasiinoefekt, kus kuuldused kellegi suurtest võitudest meelitavad ligi palju õnneotsijaid. Samas kinnitas Raus, et ükski hinnatõus ei saa lõpuni kesta ja see peab põhinema majanduslikel arvutustel.

Sügis-talvel avaldas Eesti Panga president Vahur Kraft arvamust, et Eesti aktsiaturg on üle kuumenenud, mispeale mitmed väärtpaberimaaklerid Krafti avaldust teravalt kritiseerisid. Ajakirjandusest käis läbi ka arvamus, et Kraftil on kade meel aktsiahindade tõusu üle.

Mitu analüütikut avaldas eile arvamust, et Krafti murelik avaldus võis olla seotud asjaoluga, et pangad aitavad oma aktsiate hinnatõusule ise kaasa. Nad väitsid, et pangad suurendavad niiviisi konsortsiumisse kuuluvate pankade turuväärtust ja kasumit, mida õnnestub teenida partnerite aktsiaid kokku ostes.

Prosperitase poolt üles pumbatud aktsiahindade vili oli samade isikute sõnul näiteks Hoiupanga aktsiate müük Hansapanga poolt, mis tõi pangale üle saja miljoni krooni erakorralist kasumit.

Hetkel kuum