21. jaanuar 1997 kell 22:00

ESB Finantskontori võlausaldajatel on vähe lootust oma raha tagasi saada

Pankrotihaldur Maire Arm ütles, et ESB Finantskontori vastu on esitatud kokku 257 miljoni krooni ulatuses nõudeid. Endise Sotsiaalpanga vara on tänaseks põhiosas müüdud, jäänud on vaid esemed, mis kellelegi suurt huvi ei paku.

Panga pärandusena on ESB Finantskontoril tagasi saada küll ligi 170 miljoni krooni eest välja antud laene, kuid nende tagasisaamine on suuresti kaheldav.

Finantskontori teine pankrotihaldur Urmas Tross märkis, et omaaegsed laenusaajad on kas välismaal, seal hulgas Venemaa, kadunud või pankrotti läinud.

Tross lisas, et Sotsiaalpanga laenupoliitika oli küll kehv, kuid otseselt kellelegi näpuga näidata ei saa. «On mõttetu hakata kedagi rumaluses süüdistama,» nentis ta.

Urmas Trossi paneb imestama Sotsiaalpanga omaaegsete filiaalide töö. Laenu tagatistes lepiti küll enamasti kokku, kuid see jäeti või unustati vormistamata, tõdes pankrotihaldur.

Maire Arm ütles, et laenusaajate nimistus on ligi 500 firmat. Näiteks Haapsalus tegutsenud AS Helios jäi võlgu 4 mln krooni. Kümmekond firmat, millest tuntumad on ASid Coneston ja Comex, on võlgu 2--3 miljonit krooni.

Tross, kes on ka Tartu Kommertspanga pankrotihaldur, ütles kaht panka omavahel võrreldes, et Sotsiaalpanga laenude kvaliteet on oluliselt halvem. Erinevus seisneb veel selles, et Sotsiaalpanga kliendid suurt ei kaotanud, peamised kaotajad on Eesti Pank enam kui 206 mln krooniga ja C-aktsionärid. Tartu Kommertspangas kaotasid aga nii kliendid kui aktsionärid.

Hetkel kuum