22. jaanuar 1997 kell 22:00

Eesti Pank sõjaeelseid kroone ei kompenseeri

Eesti Pank ei võta selles küsimuses mingit seisukohta, ütles Pollisinski. Ennesõjaaegsete rahatähtede hüvitamine ei ole tema sõnul kunagi plaanis olnud.

Eesti Panga nõukogu esimees Uno Mereste ütles, et kui Eesti riik oleks rikas naftariik, kus maa seest voolaks musta kulda, siis tuleks vanad Eesti rahatähed kompenseerida. «Kuigi küsimus on igati õigustatud, pole meil, mille arvel maksta,» lisas Mereste.

Seetõttu on ta enda sõnul algusest peale olnud igasuguste väärtpaberite ja obligatsioonide hüvitamise vastane. «Muidugi, kui arvestada, et Tallinna linn hüvitab aktsiaid ja väärtpabereid selle alusel, et inimesed on sinna mahutanud oma töö, siis selle loogika alusel on ka sõjaeelse Eesti Vabariigi rahatäht samasugune väärtpaber,» rääkis Mereste.

Mereste lausus, et aktsiaseltsid, mille aktsiaid praegu hüvitatakse, oleks võinud 50 aasta jooksul ka pankrotistuda, kuid hüvitamise idee lähtub eeldusest, et nad oleks kindlasti edasi toiminud.

Samal ajal on rahatähtede suhtes nende väärtuse säilimine palju õigem, sest kõikide riikide, kes on selle aja jooksul säilinud, raha maksab, sõnas Mereste. Tema sõnul ei kiida ta heaks obligatsioonide ega aktsiate hüvitamist, kuid kui seda tehakse, tuleb hüvitada ka rahatähed.

Kaupo Pollisinski nimetas Tallinna linnavalitsuse otsust kompenseerida mitme sõjaeelse aktsiaseltsi ja äriühingu aktsiaid väga tõsiseks ettevõtmiseks, millele ei saa hinnangut anda kogu dokumentatsiooni põhjalikult tundmata.

Hetkel kuum