3. veebruar 1997 kell 22:00

Miljonitest

Tammsaare tee pikenduse vajalikkus on end Tallinnas juba pikka aega tunda andnud. Umbes aasta aega tagasi hakkas asi ka tegelikkuses liikuma. Linn valis ehituse projekti juhtima Soome firma Lemminkäinen Oy Eestis tegutseva esinduse. Õigemini tegi neile lihtsalt sellekohase ettepaneku. Mullu kevadel ütlesid eksperdid avalikkuse ees esimest korda välja ka ehituse maksumuse, nimelt 130 miljonit krooni. Hiljem on summat tasapisi suurendatud, kuni üle-eelmisel nädalal kehtestas objekti tellija Tallinna linnavalitsus teepikenduse piirmaksumuseks 215,6 miljonit krooni. Sellest eelmisel aastal kasutas Lemminkäinen Eesti 101,4 miljonit. Teedeehituse finantseerimiseks sai linn mullu raha nn Nomura laenust.

Selleks aastaks nõuavad ehitajad linnalt 106 miljonit krooni. Eelarve projektis ongi kirjas sama summa, aga kõikideks pealinna teetöödeks kokku. Samas taotleb linnavalitsus Tammsaare tee jaoks eelarveeraldiste suurendamist. Probleem on selles, et kuigi linn on ehitajatega piirmaksumuse lepingu alla kirjutanud, ei ole Tallinna tänavust eelarvet veel kinnitatud. Sel neljapäeval kogunev volikogu loeb eelarve projekti kolmandat korda ja peaks selle ka vastu võtma.

Tallinna abilinnapea Ants Leemets väitis nädalapäevad tagasi, et kuni eelarve on kinnitamata, ei saa Tammsaare teele raha eraldamises kindel olla. Siiski objektil tööd käivad ja Lemminkäineni juhataja Avo Lillemäe loodab, et linn nõutava summa leiab. Ehituse peatamine suurendaks lõppmaksumust kuni 20 miljoni võrra, märgib ta. Seega peaks linnavolikogu oma ülehomsel istungil rahaeraldisi kolmandat korda lugedes teedeehitajatele vajaliku summa leidma. Vastasel korral peab Lemminkäinen lihtsalt odavamaid materjale kasutama, seletas Lillemäe hiljuti. Aga odavam võib tulevikus hoopis kallimaks minna.

Hetkel kuum