4. veebruar 1997 kell 22:00

Singapur tõmbab investeeringuid

Singapuri valitsuse majandusarengunõukogu esimees Philip Yeo prognoosib, et sel aastal suurenevad investeeringud 8,5 mld Singapuri dollarini ning kuni aastani 2000 kümne miljardi Singapuri dollarini aastas.

Suurem osa investeeringutest tuleb elektroonika- ja keemiatööstusesse. Seetõttu on iga aasta kavas rajada kaks uut pooljuhtide tehast. Singapuri tehtavad investeeringud on muutunud järjest kapitalimahukamaks. Seda näitab lisandväärtuse kasv töölise kohta, mis 1986. a oli 100 000 Singapuri dollarit ja mullu juba 500 000 Singapuri dollarit.

Eelmisel aastal süvenes kartus, et Singapuri tootmise konkurentsivõimet võib hakata kahandama maa kallinemine ning üüride ja palkade kasv. Selle tõttu otsustas osa elektroonikafirmasid, nagu USA Packard Bell, oma suuremad tootmisprojektid käivitada hoopis naaberriigis Malaisias.

Lisaks vähenes 1996. a Singapuri elektroonikatööstuse toodang, millest 60% läheb eksporti. Tootmise aeglustumine tabas majandust laiemalt, mille tõttu valitsus oli sunnitud oma varasemat majanduskasvuprognoosi alandama. Mööndes, et riigi majandus on tihedalt seotud ülemaailmse elektroonikatööstuse tsüklilise arenguga, ütles Philip Yeo, et Singapuri tööstusel ei ole sellele arengule alternatiivi. Riigi sisemajanduse kogutoodang kasvas mullu 6,5%, võrreldes 8,8 protsendiga 1995. a.

Et kasvanud piirkondlikus konkurentsis investeeringuid pälvida, on Singapur loonud tootmisuuringute ja tootearenduse fondi, mille käsutuses on neli miljardit Singapuri dollarit. See fond maksab toetusi nii kohalikele kui välismaa firmadele, kes vastavad nõuetele. Teiseks on riigis loodud 500 mln Singapuri dollari suurune innovatsiooniprogramm uute toodete arendamiseks. FT

Hetkel kuum