11. veebruar 1997 kell 22:00

Miljarditehase tasuvus selgub veebruaris

Nitroferdi tehnikadirektor Tõnis Puusepp rääkis, et praegu pole veel kindlalt metanoolitehase rajamine otsustatud. Saksa firma Linde GmbH on Puusepa sõnul valmistanud kapitaalmahutusi, investeeringute mahtu ja toodangu omahinda ning turuuuringut sisaldava ökonoomilise põhjenduse, mille järgi langetab finantseerija ja lõpuks Gazprom otsuse tehase ehitamise või mitteehitamise kohta. «Põhjenduses on mitu prognoosi, millest valida,» rääkis Puusepp.

Metanoolitehase rajamise kasuks otsustamise korral on Linde GmbH ka üks tehase ehitajaid.

Tehase võimsuseks on plaanitud 450 000 tonni toodangut aastas ja projekti üks võimalik finantseerija on Deutsche Bank.

Uudisteagentuuri BNS andmeil otsib Nitrofert võimalusi toodangu väljaveoks otse Eestist. «Idee on selles, et vähendada oma produktide veokulusid ning miks mitte väljastada Eestist produkti,» rääkis Puusepp. Nitrofert peab praegu läbirääkimisi tsemendifirmaga Kunda Nordic-Tsement, et osaleda Kunda sadama laiendamisel.

Kunda Nordic-Tsemendi tegevdirektor Jan Owern ütles BNSile, et tsemenditehas otsib võimalust laiendada sadamat vähemalt ühe kaikoha võrra. Owerni sõnul läheks laiendus maksma vähem kui sadamasse tehtud esimene investeering, mis oli 115 miljonit krooni, kuid on samas suurusjärgus.

Puusepa sõnul on need siiski esialgsed läbirääkimised, mida ei saa täpsemalt kommenteerida. «Probleemid on ökoloogilised ja kapitaalmahutusi puudutavad ning käib eelluure, kas see asi on otstarbekas või ei ole,» lausus Puusepp.

Hetkel kuum