12. veebruar 1997 kell 22:00

Vähi otsib võimalust tagasi astuda

Koonderakonna fraktsiooni esimees Mart Siimann ütles, et eile toimunud koonderakonna fraktsiooni koosolekul andis Tiit Vähi talle volitused alustada fraktsioonidega läbirääkimisi uue koalitsiooni moodustamiseks.

Isamaaliidu esimees Toivo Jürgenson nimetas Vähi avaldust poliitiliseks retoorikaks: «Tõsiseid läbirääkimisi saab pidada alles siis, kui Vähi on tagasi astunud.»

Eksmajandusminister Andres Lipstoki sõnul ootab reformierakond, et peaminister teataks oma tagasiastumisest eile õhtul alanud koonderakonna juhatuse koosolekul ning et juhatus seda otsust toetaks. Vahur Glaase koonderakonnast kinnitas, et uudist Vähi tagasiastumise kohta koosolekult ei tule. Lehe trükkimineku ajaks polnud koosolekul veel otsust peaministri kohta vastu võetud.

Tiit Vähi on lubanud, et selgus saabub hiljemalt kuu aja jooksul.

Selgus saabub kiiremini juhul, kui valitsuse põhi jääb endiseks ja uue peaministrikandidaadi otsib valitsuskoalitsioon enda seast. Selle variandi puhul nimetavad poliitikud peaministrikandidaadina Mart Siimanni, Paul Varulit ja Robert Lepiksoni.

Maarahva erakonna esimees Arnold Rüütel ütles, et toetab praeguse valitsuskoalitsiooni jätkamist ning kui lähipäevil tuleb arutusele uue peaministri nimetamine, siis tahavad maarahva ühendus ning pensionäride ja perede liit sõna sekka öelda. Uue koalitsiooni tekkesse ja püsimisse Rüütel ei usu.

Ka Jürgensoni sõnul on tõenäolisem praeguse koalitsiooni jätkamine, kuigi Eestile oleks kasulikum, kui poliitilised jõud suudavad kokku leppida laiapõhjalise valitsuskoalitsiooni moodustamises. Sellise lahenduse puhul on peaministrikandidaatidena nimetatud Andres Lipstokki ja Andres Tarandit.

Hetkel kuum