19. veebruar 1997 kell 22:00

Hansapank seab piirangud aktsialaenudele

«Enda raha eest ostetud aktsiate puhul on võimalik oodata ja valida müümiseks sobilikku aega,» selgitas Rain Lõhmus. «Repode omamise puhul peab pank sundima inimesi oma aktsiaid mingil konkreetsel hetkel müüma. See tähendab, et tuleb uusi aktsiaid turule, hinnad langevad veelgi kiiremini ja tekib lumepalli efekt.»

Panga juhatuse esimehe sõnul suudavad rohkem aktsiaid omavad inimesed vajadusel lisainvesteeringuid teha. «Kellel on juba vähemalt 250 000 krooni eest aktsiaid, siis ei ole see tõenäoliselt ka nende viimane raha,» lisas ta.

Suuremad pangad laenavad aktsiate tagatisel ehk teevad repotehinguid erinevatel tingimustel. Hoiupank ja Tallinna Pank nõuavad minimaalseks tagatissummaks 200 000 krooni ehk minimaalne laenusumma on 100 000 krooni. Hansapanga vastavad summad on pool miljonit ja 250 000 krooni ning Forekspangal üks miljon ja 500 000 krooni. Laenuintressid kõiguvad pankades 8--10% aastas ja repotehinguid tehakse tavaliselt ühest kuni kolme kuuni.

Hoiupanga kapitaliturgude osakonna juhataja Charley Viikberg kinnitas, et Hoiupank esialgu repomäära ei muuda. «Võib-olla on Hansapanga samm mõttekas, kuid meie ei muuda veel midagi,» lisas Viikberg.

Tallinna Panga rahaturgude ja finantsinvesteeringute osakonna juhataja Alo Alunurme sõnul võis Hansapanga otsus olla tingitud panga soovist vähendada repotehingutega seotud kulusid. «Panga kulud 100 000- ja miljonikroonisele repole on samad,» selgitas Alunurm.

«Nõudlus on suur ka poole miljoni kroonise repo miinimummääraga, pole mõtet väikeste tehingutega tegeleda -- töömaht jääb samaks,» lausus ka Forekspanga kapitaliturgude juht Tõnu Vanajuur.

Repotehing on tagasiostutehing, kus investor müüb kokkuleppehinnaga oma vara tagasiostu õigusega mingil kindlal kuupäeval.

Hetkel kuum