25. veebruar 1997 kell 22:00

Mööbli müük Ukrainasse selgub vastuvisiidi käigus

«Siis on võimalik, et sõlmime esimesed lepingud,» ütles ASi Tallinna Mööblimaja direktor Uno Kallas, kes kuulus eelmisel nädalal peaministrit Ukraina-visiidil saatnud ärimeeste delegatsiooni.

Kallase sõnul olid Eesti mööblitootjatel Ukrainas huvitavamad kohtumised Odessa, Dnepropetrovski ja Harkovi mööblimüüjatega, kes tundsid huvi Eesti toodangu vastu. «Esimene küsimus oli muidugi hind, aga näiteks Kiiev on täis kallist importmööblit,» rääkis Kallas.

Kiievi mööblivabrikuid külastades tunti huvi meie toolidetailide vastu, lisas ASi Tarmeko peadirektor Olev Nigul. «Võib-olla ühisettevõte on palju öeldud, aga sellist võimalust nad kaaluvad,» lisas ta.

Niguli sõnul töötavad Kiievi suurtehased praegu väga väikese koormusega, sest aastakümneid on nad tootnud mööblit, mida on praegu raske turustada.

ASi Standard juhatuse esimees Enn Veskimägi ütles, et tänu valitsusdelegatsioonile on kõigile Eesti tootjatele Ukrainas välja kaubeldud väga head tingimused ja nüüd tuleb igal ettevõttel endale väljund leida.

«Ainus, mis puudub, on usaldusväärne edasimüüja,» nimetas Veskimägi takistusi mööbli müügil Ukrainasse. «Meil ei ole veel jõudu, et ise seal müüki organiseerida,» tõdes ta.

Takistuseks kauba vedamisel Ukrainasse on ka Valgevene transpordimaks, kinnitas Uno Kallas. Seni raskusi tekitanud raha õigeaegne ülekandmine on tema sõnul lahendatav. «Ukrainlased pakkusid välja variandi, et pool summast maksta enne kauba laadimist, ülejäänu pärast kättesaamist,» lausus Kallas.

Tarmeko on huvitatud ka rahata kaubavahetusest, kinnitas Olev Nigul. Tema sõnul saab Ukrainast osta pööki, metalli ja tööriistu. «Samas ei ole nemad eriti huvitatud rahata tehingutest,» lisas Nigul.

Hetkel kuum