25. veebruar 1997 kell 22:00

Virtuaalne provints Tallinnasse

Reedel asutati Tiigrihüppe-sihtasutus ja avati avalik interneti-punkt Rahvusraamatukogus -- kaks kena ettevõtmist, mõlemad toimusid Tallinnas.

Aga järgmised interneti-toad avatakse Hiiumaal, ja ma pole veel suutnud otsustada, kas ma tahaksin nendel avamistel osaleda kohal viibides või virtuaalselt -- päris tore oleks vahelduseks kirjutada üritusest, kus sind kohal ei olnud ning mis toimus paigas, kus sa pole kunagi olnud. Sobiks kenasti interneti rolliga nendes paikades -- tuua ei-tea-kus-asuvad inimesed ja firmad samasse maailma ja suhtluskonda, kus asub Tallinn. Lõppeks on ju näiteks keskmise ameeriklase jaoks Sõru küla ja Tallinn võrdselt tundmatud ja arusaamatult väikesed kohad, saad sa nüüd aru kumb pealinn on.

Mõnus on näha, et mitte-Tallinn on ära taibanud võrgu ja info valdamise tähtsuse ning haub plaane, kuidas geograafiliselt paremale asukohale sattunute rahulolu ära kasutada ja veidi aja pärast ennast neist tugevamana tunda. Peaasi et plaanitav ei oleks vaid enda reklaamimine võrgus, nagu näiteks kellegi poliitiku soovitus Võrumaa talunikul oma kartulid interneti-kuulutuste abil Euroopa turul maha müüa.

Hoopis mõttekam oleks näiteks transpordifirmal pruukida võrku selleks, et informeerida oma kliente kauba asukohast, jagada autodele töid -- ja miks ka mitte lüüa kampa mõne sama ala firmaga Eesti teisest otsast ning pakkuda koos laiemat teenindust, tehes seda odavamalt ja asjasse pühendunumalt, kui üks kolhoosistunud suurfirma suudab. Soomes aitab võrk kohalikel ajalehtedel võistelda televisiooniga, samuti õnnestub aga kindlasti leida võimalusi kõrgel tehnoloogilisel tasemel olelusvõitluseks ka muudel aladel.

Kui arendada teemat edasi Ostap Benderi Nelja Ratsu Maleklubi lennukusega, siis pakuksin välja, et järgnevate aastate jooksul praegu geograafilises eelispositsioonis olev pealinn Tallinn areneb omal moel edasi, samas kui praegu provintsiks peetu innustub võrgust, muutub efektiivsemaks ja aktiivsemaks ning mõne aja pärast on raske öelda, kus nimelt asub pealinn. Unelev Tallinn aga tegeleb veendunult nätsu- ja pesupulbrireklaamide tootmisega ning muutub virtuaalseks provintsiks ega taipa ka ise, et nüüd maksab hoopis tema Sõru külale maksu.

Hetkel kuum