26. veebruar 1997 kell 22:00

Belõi Aisti konjak saab seadusliku esindaja

Kiviranna sõnul müüsid Belõi Aisti konjakit varem valdavalt venelaste firmad ja konjak oli pärit kahtlastest allikatest. «Konjakit tehti ka kohapeal tee ja piirituse segust, millele lisati kümme protsenti konjakit,» rääkis Kivirand. Samas kinnitas ta, et ka praegu ei saa seaduslik maaletooja võltskonjaki tootmist ja maaletoomist seisma panna, kuna Eesti piiri on liiga hõlbus salakaubaga ületada.

Kiviranna kinnitusel ei kavatse AS Ronemar võltskonjakit müüvaid firmasid turult ebaausate võtetega välja tõrjuda. «Kui anda tarbijale võimalus osta ehtsat Belõi Aisti, kaovad solgimüüjad varsti iseenesest,» väitis ta.

Esialgse plaani kohaselt kavatseb Ronemar müüa kuni 50 000 pudelit Belõi Aisti kuus.

Belõi Aisti konjakit hulgi müüva ASi Grape juhatuse esimees Lembit Tamm ütles, et ta suhtub Ronemari tegevusse neutraalselt. «Ennegi on tekkinud firmasid, kes end Belõi Aisti maaletoojaks nimetavad,» lausus Tamm. «Kerge ei saa neil olema, sest turg on Belõi Aistist suhteliselt küllastunud ja selle joogi populaarsus on rahva seas langema hakanud.»

Tamme sõnul ei muutu Ronemari tegevuse alustamisega praeguste konjakimüüjate suhtes midagi. «Praegu toob konjakit sisse mitu firmat ja nii see ilmselt lähitulevikus ka jääb, sest Eesti seadused ei sätesta maaletoojate staatust,» lausus Tamm.

AS Grape on Belõi Aisti Eestisse toonud alates 1991. aastast ja impordib konjakit põhiliselt Moldova suurimast Tiraspoli tehasest.

Alkoholi hulgimüügifirma Dunker haldusdirektor Aivar Koitla ütles, et ta peab Belõi Aisti uut maaletoojat usaldusväärseks partneriks ja kavatseb selle firmaga järgmisel nädalal tarnelepingu sõlmida.

ASi Valior Hulgi müügidirektor Harry Saar lausus, et Valior Hulgi pole kunagi Belõi Aisti tema kahtlase päritolu ja kvaliteedi tõttu müünud. Ta ei osanud veel kindlalt öelda, kas Valior Hulgi hakkab Ronemari käest konjakit ostma või mitte.

«Kõik oleneb sellest, kui hästi nad suudavad meile tõestada, et nende poolt pakutav on ehtne kaup ja nendega aetav äri on aus,» lausus Saar. «Pigem loobume paari kasti konjaki müümisest, kui kahjustame oma mainet kahtlase kauba müügiga.»

ASi Ronemar omanikud on Olav Kivirand, kes on Tallinnas asuva sporditarvete kaupluse Jeans & Sport omanik, ja Toomas Ristkok, kes on varem tegelenud puiduäriga.

Hetkel kuum