26. veebruar 1997 kell 22:00

Painküla tärklisetehase aktsiaid ei taha keegi osta

Erastamisagentuuri müügiosakonna spetsialist Lennart Lepik ütles, et nõukogude aja lõpul ehitatud tehas pole seni tootmist alustanud, kuna kompleks pole veel valmis. Tema sõnul kulub uuel omanikul hädapärase tootmise käivitamiseks Painkülas vähemalt neli miljonit krooni.

Lepik tõdes, et põhiline takistus tärklisetehase müümisel on ettevõtte bilansis olev 40 miljoni kroonine võlg. See on tärklisetehase rajamiseks aastaid tagasi võetud laen ühest Moskva pangast, millel on Eesti riigi garantii.

«Huvilisi on olnud, aga võlg ehmatab nad ära,» kommenteeris Lepik tärklisetehase ostusoove.

Painküla tärklisetehase direktor Arne Raidvere ütles, et tehas, mis puhastab praegu Jõgeva joogivett, toodab aastas 40 miljonit krooni kahjumit. Ta tunnistas, et turusituatsioon pole Eestis tärklise tootmiseks eriti soodus ja Painküla tehasel ei ole selles vallas erilist perspektiivi.

Eestis on lisaks Painkülale veel kolm tärklisetehast, Pajusil, Kadrinas ja Tarvastus. «On teada, et neil kõigil on turustamisraskusi,» lausus Raidvere.

Eesti üks suuremaid tärklisetarbijaid on Kreenholmi Valduse AS, kuid Eesti suurim tekstiiliettevõte ostab tootmiseks vajaliku tärklise Hollandist.

Arne Raidvere kahtleb seisva ettevõtte müümise võimalustes. «Erastamisagentuuril on kodutöö tegemata jäänud,» ütles ta. «Selleks, et tehas sellise võlaga ära osta, peaks puruloll olema,» lisas Raidvere.

Tehase direktor sõnas, et ettevõttega tutvunud välisinvestorite meelest on tehase hooned võrreldes tootmisliini võimsusega liiga suured. «Välisinvestorid on öelnud, et kui tootmisvõimsus oleks neli-viis korda suurem, tuleks tehase ostmine kõne alla,» lausus Raidvere.

Painküla tärklisetehase bilansiline väärtus on 63 miljonit krooni. Eelmisel aastal vabastas Eesti Pank tehase 130 miljoni krooni suurusest Eesti kommertspankadelt võetud võlast, tasudes ise selle summa.

Painküla tärklisetehase aktsiate ostuks on võimalik pakkumusi esitada kuni 20. märtsini.

Hetkel kuum