Oopkaupi sõnul tekitab temas hirmutunde see, et Eestile kehtestatakse Euroopa Liiduga liitumisel need reeglid, milles läbirääkimiste käigus kokku lepitakse. Teisisõnu sõltub Eesti positsioon ja põllumajanduslikud eritingimused Euroopa Liiduga liitumisel otseselt sellest, kui põhjalikult oleme Euroopa Liidu reeglid endale selgeks teinud ja milliseid vastuväiteid või eritingimusi oskame nõuda, lausus Oopkaup.
«Meil on ka võimalus kõigi Euroopa Liidu nõuete ja normidega nõus olla,» lisas Oopkaup.
Oopkaup rääkis, et kohtumisel Soome põllumajandusministeeriumi juhtidega uurisid meie ministeeriumi juhid, milliseid praktilisi raskusi tuli põhjanaabritel Euroopa Liiduga liitumisel ületada ja kui kaua võtab aega liitumisläbirääkimisteks ettevalmistumine. Võttes aluseks soomlaste kulutatud 50 inimtööaastat ettevalmistustöödeks, arvestavad Eesti spetsialistid, et meil kulub sama töö tegemiseks 43 tööaastat.
Põllumajandusministeeriumi jaoks tähendab see mitmekümne inimese spetsiaalset töölepalkamist ja väljakoolitamist, leidis Oopkaup.
Oopkaupi sõnul kuulub ettevalmistava töö hulka 90 000 lehekülje paksuse Euroopa Liidu seadustekogu läbitöötamine, põllumajandustoodete siseturu reeglite vastavusse viimine Euroopa Liidu omadega ja hulgaliselt muid kohustusi.
Juhul kui Eesti ei taha üks-ühele maha kopeerida Euroopa Liidu põllumajanduspoliitikat, tuleb esitada oma poliitika, mis aga seni täiesti puudub, sõnas Oopkaup.
Oopkaupi kinnitusel on Eestil viimane aeg otsustada, kui suures osas ta soovib säilitada põllumajandustootmist. Tema sõnul annab Euroopa Liit igale liitunud riigile näiteks piima- ja lihatootmise kvoodi, millest rohkem tootmise korral tuleb Eesti valitsusel maksta Euroopa Liidule trahvi.
Eestil tuleb ka otsustada, kas olla nõus Euroopa Liidus kehtivate toetuste maksmisega haritud maa hektari pealt, lausus Oopkaup.
«Teoreetiliselt saame ettevalmistusega hakkama, aga libastumise kohti on palju,» tõdes Oopkaup. «Võttes endale tõsised kohustused, tuleb meil nende mittetäitmisel arvestada ka Euroopa Liidu sanktsioonidega.»
Seotud lood
USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutudaaktsiaturgudel investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiksKamala Harrise võit ja tema administratsiooni otsused puhta energia-, regulatiivsejärelevalve-, eluasemetoetuste- ja kanepitööstuse osas mõjutada aktsiaturge.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele