Norra majandusleht Dagens Næringsliv on ühendust võtnud konverentside ja seminaride korraldajatega üle kogu maailma, et selgitada välja maailma enimnõutud esinejate orienteeruvad honorarid.
Rahvusvahelisel «ettekandeturul» võib Norra endine peaminister Gro Harlem Brundtland teenida ühe esinemisega 100 000 Eesti krooni. Lahesõjas operatsiooni «Kõrbetorm» juhatanud kindral Norman Schwarzkopfi ettekande hind on 1,2 miljonit krooni, kuna kellelgi ei ole juhtimise alal võrreldavat kogemust. NSV Liidu endine president Mihhail Gorbat?ov astub üles harvemini, eksklusiivsus toob sisse kaks miljonit krooni.
Eriti majandus- ja ärialal valitseb ammendamatu nõudmine kursuste ja seminaride järele. Kuidas arendada loovust, tõsta töö tulemuslikkust, kasutada aega efektiivsemalt jne on korduvad seminariteemad. Ka juhtimisalaseid kursusi peetakse lugematul arvul, ettekandjate honorarid varieeruvad aga oluliselt.
Huvitavate ettekandjate otsimisest on saanud rahvusvaheline äri, tegevusala, mis kiiresti areneb. Konkureerimaks muude vaba aja veetmise vormidega on kursustel oluline ettekandja tuntus ja sellega seotud ootused kvaliteedi osas. Selle pealt vahendusbürood oma tulu teenivadki.
Et aga riigimehed, sporditähed, kultuuriinimesed või edukad ärimehed oma kogemusi ettekande vormis üle maailma müüa saaksid, on oluline, et kõnealune isik oleks omal alal korda saatnud midagi unikaalset.
Nõutuimad ettekandjad võivad hinna osas ka erandeid lubada, kasutades esinemist pigem oma raamatu reklaamiks ning teenides oma tulu sel moel.
Professionaalsed ettekandjad, nagu Ameerika juhtimiskonsultant Tom Peters, esinevad harva. Eksklusiivsus võimaldab Petersil ühe õhtupoolikuga teenida ligi kaks miljonit krooni.
Samal ajal on Microsofti guru Bill Gates veelgi haruldasem esineja, ent kui ta seda teeb, siis tasuta.
Ka on kombeks oma honorarid heategevaks eesmärgiks annetada. Iisraeli endine peaminister Shimon Peres näiteks annetab oma honoraritasud Perese rahuinstituudi fondi, Mihhail Gorbat?ovi miljonid lähevad Gorbat?ovi fondi. DN
Seotud lood
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.