27. veebruar 1997 kell 22:00

Riigi maksuamet kaotas EVP-vaidluse

Kui Jüri Kuke kohtuvõit leiab kinnituse riigikohtus, millega luuakse kohtupretsedent, on tuhandetel inimestel õigus nõuda maksuametilt tulumaksu tagasimakseid.

Pärnu linnavolikogu liige ja majanduskonsultant Jüri Kukk ostis 1995. aasta aprillis õigusvastaselt võõrandatud vara hüvitusena saadud 20 664 EVP-krooni eest Tallinna kaubamaja aktsiaid. Neid mõni kuu hiljem edasi müües teenis ta 17 507 krooni.

Kui Jüri Kukk 1996. aastal maksuametile tuludeklaratsiooni esitas, soovis ta saada tagasi paar tuhat krooni liigselt tasutud tulumaksu. Selle asemel maksustas Pärnu maksuamet kogu kaubamaja aktsiate müügist laekunud summa 26protsendilise tulumaksuga ja tagastas Kukele vaid sadakond krooni tulumaksu.

Maksuamet väljendas kohtus seisukohta, et EVPde soetamismaksumus on null, kuna need on riigi poolt tasuta antud. Soetamismaksumuse puudumise korral maksustatakse tulumaksuga kogu EVPde eest ostetud aktsiate müügisumma. Kui EVPd oleksid soetatud raha eest, maksustataks üksnes müügi pealt tekkinud tulu.

Seega võiks müüa oma EVPd sõbrale ja sama hinnaga tagasi osta, siis tekiks soetamisväärtus, märkis Kukk.

Riigi maksuameti juriidilise osakonna juhataja Raivo Voit kinnitas, et EVPde eest ostetud aktsiate soetamismaksumus oleneb sellest, kuidas need on omandatud.

«Tasuta saadud, sealhulgas õigusvastaselt võõrandatud vara eest hüvitusena saadud EVPde eest ostetud aktsiate soetamismaksumus on null,» lausus Voit. Ta viitas tulumaksuseadusele, kus on öeldud, et vara soetamismaksumus on vara omandamiseks tehtud kulutused.

«Jüri Kukk ei teinud erastamisväärtpaberite ega Tallinna kaubamaja aktsiate omandamiseks mingeid kulutusi,» põhjendas Voit. «Kuivõrd EVP-kontole kantud summasid ei peeta isiku tuluks, ei saa sellelt tehtud ülekandeid pidada kuluks.»

Raivo Voidi andmetel on Kukk seni esimene ja ainuke EVPde omanik, kes on aktsiate müügi maksustamise vaidlustanud.

Voit kinnitas, et maksuamet kaebab ringkonnakohtu otsuse kuu aja jooksul edasi riigikohtusse. «See on meie jaoks põhimõtteline küsimus,» märkis Voit.

Jüri Kuke sõnul on tema eesmärk tõestada maksuametile ka seda, et EVPde soetamismaksumust tuleb arvestada suhtega 1 EVP = 1 EEK, mitte müügihetkel valitseva EVP turukursi järgi.

«Võimalik, et ka selle eest tuleb maksuametiga riigikohtus vaielda, kuid ees on 1996. aasta tulumaksu arvestus ja juhuslikult müüsin ma ka sel perioodil EVPde eest soetatud aktsiaid,» sõnas ta.

Talinvesti projektijuht Meelis Männik sõnas, et need, kes täna EVPde eest soetatud aktsiaid müüvad, eriti ei muretse selle pärast, kas nende pealt tuleb tulumaksu maksta. «Kaldun arvama, et kõik need müüjad polegi midagi maksuametile deklareerinud,» lausus Männik. «Nad ei teadvusta praegu endale probleemi, aga ilmselt see võib suure pahameelepuhangu tekitada.»

Männiku sõnutsi ei mõjuta riigikohtu lahend selles vaidluses palju EVPde kasutamist, sest nii teadlikud inimesed veel ei ole. Kes viitsib ja kel on suuremad tehingud, saab igasuguseid skeeme välja mõelda, et maksustamisest pääseda, lisas ta.

Hetkel kuum