2. märts 1997 kell 22:00

Venemaale mineva veose hind tõuseb

Alates 1. märtsist peab Eesti vedajal kaupade veol veoautoga ja sõitjate juhuveol autobussiga Venemaale olema veoluba. Veolubasid väljastab Eesti rahvusvaheline autovedajate assotsiatsioon (ERAVA). Märtsi keskel kavatseb Vene Föderatsiooni transpordiministeerium alustada piiramatus koguses veolubade müüki piiril, teatas teede- ja sideministeerium.

«Kindlasti ahendab see meie firmade kaupade transpordivõimalusi Venemaale,» ütles ERAVA TIR-osakonna juhataja Lauri Lusti. Meil ei ole kahjuks ühtki kinnitust Venemaa poolelt, et lube hakatakse müüma piiril, lisas ta. «Praegu meile lubatud kvoot on ääretult väike, 1750 kahepoolset veoluba, millega suudame ära katta umbes kuu-poolteise vajaduse,» nentis Lusti. Kui see jääb Venemaa viimaseks sõnaks, tähendab see krahhi paljudele autotranspordiettevõtetele, selgitas Lusti.

«Oleme jaganud neid lube siin kaks päeva ja esimene mulje on, et peaaegu pooled Eesti autoveofirmade marsruudid on seotud Venemaaga,» lausus Lusti.

«Kui veolube hakatakse piiril müüma väga kallilt, paneb see teistpidi põntsu, sest pikaajalisi veoselepinguid sõlminud firmadel on hinnad kokku lepitud,» märkis Lusti. Kokkuvõttes võib otsus tähendada seda, et kas langeb ära väga suur osa kasumist või väga suur osa vedudest, tõdes Lusti. Tema sõnutsi kaob igasugune mõte vedada kaupa autoga, kui veoloa hind on väga kõrge. Sel juhul veetakse kaupa raudteed mööda, möönis Lusti.

«Praegu väljastame veolube hinnaga 100 krooni ja piiril lisakulutusi enam ei kaasne, märtsi keskpaigaks ma prognoose aga teha ei tahaks,» märkis Lusti.

Hetkel kuum